Stará škola to skutečně byla, zejména co se týká zajištění. Založena byla v duchu: dej kilo, tady máš popis trasy a běž. Teda skoro tak, trochu se od tohoto stylu uhnulo zveřejněním trasy na internetu předem a zajištěním občerstvovačky někde na 63. km. Start byl v Plzni a trasa vedla na severovýchod, kde se po asi 60 km stočila na západ a následně obešla západočeské krajské město ze severu a vrátila se do něj ze západu, aby svýma skoro 180 kilometry dávala naději, že to nikdo během 24 hodin nezvládne. To sice nebylo úplně jistý, ale mně to mohlo být jedno, stačilo by mi mnohem míň.
Vzhledem k tomu, že právě začal obědočas, byl prvním úkolem cestou kebab zbaštit, proto jsem se nikam nehnal, a jakmile jsem přešel první řeku, Radbuzu, přidal jsem se ke skupině obdivovatelů řek a dalších krajinných zajímavostí čítající Míru H., Patrika M. Míšu S., Evu K. a Marka K., jenž nám coby místní znalec dával výklad hodný průvodce na zájezdu. Má osobní znalost trasy skončila dosažením mostu u soutoku Radbuzy se Mží, tj. místa vzniku Berounky, a další naše kroky tedy vedly krajinou pro mě nepoznanou. Vstoupili jsme do Zámží, jež se vzápění změnilo v Poberounčí, o čemž sice Marek tvrdil, že neexistuje, ovšem my s Patrikem, pořadatelé stovek v Podyjí a Pováží, jsem věděli své. Nutno říct, že v této sestavě se člověk nenudil a celých asi 3 kiláky po asfaltu byla jedna velká sranda, že člověkovi ani nevadil provokující Vašek Jindrů, který jezdil kolem s kolem a hlásil nám informace o přibližném stavu pořadí.
Taky aby mi to vadilo, když to byly celkem užitečný informace. S Vaškem jsem jel už vlakem do Plzně a ujasnili jsme si cíle. Ten můj se odvíjel od faktu, že na občerstvovačce na 63. km bude 60 porcí guláše. A vzhledem k tomu, že se přihlásilo něco přes sto lidí, nebylo vůbec jistý, že na každýho příchozího vyjde. Tím byl stanoven můj cíl - být na guláši do 60. místa.
Protože jsem příliš nespěchali, od čela pelotonu až k nám napočítal Václav zhruba 85 osob, a tím bylo rozhodnuto. Jakmile jsem spořádal kebab, bylo třeba zaměřit úsilí na další jídlo, neboť moc možností cestou nebylo. A vzhledem k omezenému objemu báglu jsem měl s sebou jen menší zásobu jídla na celý víkend. Tedy, dost bylo srandy a protáhl jsem krok. Záhy jsem docvakl Martinu, Ivanu a Radka, bylo to těsně před prvním překročením Berounky. A ačkoliv jsme dosud šli víceméně po rovině, k řece to šlo přecejen z kopce, a proto jsem udělal pár rychlých kroků skočmo. Na to však čekal i můj mobil ledabyle umístěný do kapsy ledvinky a vydal se absolvovat tento úsek skočmo taktéž. Kdyby ovšem neskočil přímo do cesty, tak abych něj šlápl, tak by se mi možná ten debil mobil nebyl rozbil. Takhle jsem ze země sebral už jen zátěžový blok se schopností občasného zavrnění. To nebylo dobrý.
Postupoval jsem podle itineráře, podél údolí Berounky krásným lesem plným květin. Nemohl jsem fotit, tak jsem se aspoň kochal v naději, že to za mě udělají jiní. U Dolanského mostu jsem přešel silnici a Lucii Č., která do toho dobře šlapala, ale bojovala celkem osamoceně, i když pár dalších jedinců bylo na dohled. Zamířil jsem do kopce, trochu přidal do kroku a za chvíli si odškrtl několik dalších úkolů. Při průchodu obcí Chrást jsem byl ve 14 h po 14 km na odhadovaném pořadovém čísle 74, tedy s počtem 14 zbývajících položek.
Tyto věci jsem ale teď neřešil, postupoval jsem do další vsi, Přívětic, kde mě dostihl jeden ze zpozdilých běžců, jehož jsem kdesi před Chrástem předbíhal. Dali jsem se do řeči o pravděpodobnosti stihnutí guláše, charakteru této akce a jejímu srovnání s původním Dnem cesty, načež jsem trapně zjistil, že onen běžec je jeho organizátor Honza Blažek. Znal jsem ho jen skrze jeho profil na FB a nyní jsem ho nepoznal, neboť čepici přes uši tentokrát asi nechal doma. Společně jsme dorazili do Radnic, kde byl na 33. km druhý kontrolní bod a vietnamská večerka sloužící jako neoficiální občerstvovačka. Opodál, na trávě a zídce u kostela se tak sešlo hned několik mých předchůdců spočívajících ve fázi nabírání nové energie pro postup dál, včetně Milana Pohla a Turka, kterej ale nespočíval a mazal dál. U Vietnamců jsem si koupil malou flašku černé vody, ale až následně mi došlo, že je to taky jedna z mála možností dobrat vodu nečernou. Pro tento pochod jsem měl zásobu tekutin ve velbloudovi, jehož jsem ale málem vyřadil z provozu zapomenutím jedné jeho části, gumové násosky. Ukázalo se ale, že je to část zbytná a doma zůstala, aby mi ušetřila asi tak gram váhy a mohl jsem se místo toho zatěžovat nefunkčním mobilem a spoustou náhradního oblečení pro cestu zpátky. Takto přeplněnej bágl se obzvlášť projevil, když jsem s cílem doplnit vodu zašel do blízké hospody a při zpřístupňování velblouda málem vysypal obsah báglu do dřezu. Naštěstí většina obsahu zůstala na baru nad ním. Mobil jsem tím ale neoživil a jen bylo v přítmí poznat, že se jeho displej zmítal ve smrtelných křečích.
Návštěva hospody mi trvala tak dlouho, že mezi tím ostatní chlapi od kostela odešli, s výjimkou Milana a ještě jednoho, kteří mi tam hlídali věci, než se konečně vrátím. S Milanem znalým této oblasti jsme pak postupovali dalších asi 70 km, skoro bez rozdělení. Je to jeden z parťáků, se kterým se výborně dokážu sladit jak tempem tak intelektuálně, a tak jsme postupovali spolu a neměli moc důvod to měnit. Šli jsme krásným údolím Radnického potoka s mnohými více či méně schůdnými lávkami umožňujícími se vyhnout brodům, pak podle Berounky a do kopce, abychom si střihli jeden z jejích meandrů.
Dalším cílem byl Marek, což nebylo jméno chodiče blížícího se k nám zezadu, nýbrž nejsevernější místo trasy a rozcestí, kde jsme se z údolí Javornice odpojili a stočili trasu na jihozápad. Chvíli na to nás chodič Nemarek, ve skutečnosti Pavel, došel a za kontrolním bodem v obci Lhota i předešel, zatímco já trochu utekl Milanovi. Už jsem se příliš těšil do další vsi Chříč, kde byla vytoužená gulášová kontrola. Dorazil jsem tam chvíli před třičtvrtě na 11. Kontrola byla v místnosti pivovaru, kde se asi půl roku nevětralo a plíseň byla cítit ve vzduchu, tak jsem radši otevřel okno a sedl si k němu. Atmosféru ale v kladném duchu dokresloval kytarista loudavě brkající pro zvukový podkres. Guláš tu na mě zbyl, byl jsem tu kolem 23 místa, takže moje počty vůbec neseděly, vzhledem k tomu, že jsem za posledních 35 km skoro nikoho nepředešel. Byl jsem ale celkem utahanej, takže než přišel Milan, na chvíli jsem se natáhl na lavici a věda toho, že jsem už dosáhl svého prvního cíle, do hlavy se mi cpala úvaha to tu zalomit. Přijdivší Milan mi ji naštěstí pomohl svou přítomností vytěsnit. A abych se ještě víc probral, na chvíli jsem si půjčil kytaru a pak i klavír a probral i všechny ostatní. Nemaje zdroj hudby pro pochod, musel jsem se po této stránce obsloužit sám, což jsou vždy vítané (aspoň mnou) způsoby zpestření cesty.
Na názvy dědin na mapě jsem ale nyní nemohl moc koukat a byl v tomto odkázán na Milana. Ten celou dobu básnil o hradu Krašov, který byl na naší trase. Bylo však velkým zklamáním, že ho od jeho poslední návštěvy uzavřeli a zpoplatnili, takže jsme se dostali akorát k jeho vstupní bráně a mohli si akorát užít výhledy do měsícem osvětleného údolí Berounky a na měsícem osvětlený ceník vlezného pro případ, že se trefíme do otvíračky. Předběhl nás tu další z chodičů a jemu v patách jsme pokračovali dál. Milan se pak trochu zdržel a do další vsi jsem onoho světlonoše stíhal sám. Byl to Pražák Michal a dohnat se mi ho podařilo až za dalším lesem u obce Buček v údolí Kralovického potoka. Společně jsme pokračovali až do města s nudným názvem Kralovice a cestou mi vykládal o stomílovce na Reunionu a dalších jeho absolvovaných dobrodružstvích.
Na kralovickém náměstí jsme pak zasedli ke stolu u místní kebabovny, dali si večeřosnídani a když odbíjela třetí hodina, přidal se k nám i Milan. Problémem ale bylo, že oba Mi- spoluchodiči na kontrole v Chříči doplnili s vodou s nadměrným množstvím chloru (nebo to bylo savo?) a svoje zásoby si tak znepitnili. Možná by bývalo na místě sladit tamní podivný název vesnice s ostatními a přejmenovat ji na Chlorovody. Nyní jsme však řešili, co dál, protože nejbližší benzínka po cestě otvírala až v 6 a jiný zdroj vody (benzín potřeba nebyl) jsme v mapě nenašli. Vypadalo to dost beznadějně. Michal trochu poodešel vstříc svému osudu směrem ke klášteru Mariánský Týnec na kraji Kralovic, zatímco já s Milanem jsme okukovali všemožná zákoutí města, jestli na nás někde nevykoukne pítko, pumpa, studánka, sprcha, cisterna, noční bar, tající ledovec nebo něco podobnýho. Že se tu ale nedaleko velkého svatostánku přímo před nama zjeví andělé, to jsme nečekali. Vypadali jak chlap a ženská vracející se ve čtvrt na čtyři z nějaké kalby. Když je ale člověk oslovil s dotazem na nejbližší zdroj vody, jednomu z nich se v ruce zjevila petka s H2O, kterou nám věnovali a zachránili nás před zhynem žízní. Jestli byla svěcená, to jsme nezjišťovali, nicméně k záchraně bohatě stačila. Abychom zachránili i Michala, musel jsem trochu popoběhnout a dohnat ho. Nakonec to ale dopadlo ještě úplně jinak. Než jsem ho stihl dostihnout a sdělit mu radostnou novinu, že smrt žízní se odkládá na neurčito, přišel další zázrak. Před kostelem se totiž zjevil další spasitel, tentokrát vypadal jak Olaf. Netušil jsem, že se to tu kolem kláštera bude hemžit zachránci a člověk si nakonec bude muset vybrat, čí vodou bude spasen. Tady už jen chybělo, aby Olafovi z auta hrál Personal Jesus. Nehrál, byl klid, kosa, ale Olaf jen v mikině seděl u stolu plnýho jídla a pití a vypadal spokojeně, že nás vidí (poté, co jsem mu přestal svítit do xichtu). My jsme spokojenost opětovali, doplnili vodu do zásobáren a něco málo jídla do chřtánu (na zavináče jsme si ale nikdo netroufli, nechtěli jsme zneuctít půdu v okolí kláštera) a pokračovali. Michal odešel o něco dřív, zato než jsme se odkolíbali my s Milanem, dorazil Zdeněk Rajnošek, který nás pak cestou dál stíhal. Dostihl nás, když jsme se na chvíli zastavili na lavičce u křížku směrem na Plasy, další město trasy. V něm jsme přešli jsme Střelu, naposledy vyfotili zapadající měsíc a pomalu pozhasínali čelovky.
Postupoval jsem podle itineráře a kde to šlo, koukal jsem do map na informačních tabulích naučné stezky. Ve chvíli, kde se mělo jít 100 m po zelené jsem zahlédl stovkaře, kterak míří ze zelené pryč, tak jsem se ho snažil přesvědčit, že jde špatně. Byl to Alex, se kterým jsem se potkal naposledy v Radnicích někdy před 80 km. Měl pravdu on, chyba v desetinné čárce, těch metrů po zelené se mělo jít jen asi tak 10 a hned se zahlo na červenou mířící do plánovaného cíle mnohých, na 117. km u Košutky, konečné tramvaje v severní plzeňské městské čtvrti Bolovec.
Bylo ale teprve něco po 10. h a tak se mi podařilo přesvědčit Alexe, aby se mnou pokračoval dál. Sice už jsem toho měl celkem dost a vůbec by mi nevadilo se na nějakou delší chvíli posadit, na druhou stranu, nebyli jsme si jisti, co nás v dalších pár kilometrech čeká. Věděli jsme jen, že se půjde kolem Petrovy jeskyně a pak lesem na vrchol Krkavec. Jeskyně byla sice malá, ale pěkná pískovcová díra. Od ní vedla cesta do vrchu tak mírně, že jsme stoupali stále v napětí, kdy už to konečně začne. Vrch Krkavec byl zjevně vrcholem plzeňské výškovnice a včetně názvu a rozhledny v mapě mě to vedlo k přesvědčení, že to bude pořádnej kopec. Nebyl. Jen jakejsi hrb s asi 50 metrů prudšího stoupání. Když jsem na jeho vrcholu viděl, že rozhledna nepřevyšuje výšku stromů, upustil jsem od plánů aspoň tady na rozhlednu vylézt a zasedl ke kofole. Alexe jsem nechal odběhnout a jak jsem dopil, vyrazil jsem na poslední sestup za ním, směrem dál na sever. Dostihl jsem ho po chvíli muflonního seběhu a společně jsme dorazili do našeho cíle, vsi Ledce (Strastikonce) asi 10 minut před polednem. V nohách jsme měli něco přes 123 km, dál už nemělo smysl, a tak jsme to tu zabalili, patřičně se zdokumentovali, odeslali orgům a počkali hodinu na autobus.
Nastala poslední fáze výpravy, cesta domů. Při předchozích dnech cesty jsem ji vždy řešil stopováním, ale teď jsem byl rád za autobus do Plzně na nádraží. Dorazil jsem tam s Alexem kolem půl druhé, koupil si pizzu a v bistru se stihl setkat s hlavním orgem akce Kosťou, Olafem a dalšími spoluorganizátory a taky některými účastníky, jež jsem viděl naposledy v Plzni před zhruba 24 hodinama. Pro cestu dál jsem měl na výběr několik spojů do Prahy a následně do Brna. Vzhledem k tomu, že jsem nemohl použít mobil s předchozího dne zakoupenou In-kartou, řešil jsem, jak se dostat domů, abych na cestě nenechal celý jmění. Přímá jízdenka stála přes 6 kil, tak bylo jasný, že tudy ne. Použil jsem tedy radši metodu integrování per partes. Díky radám Vaška cestou do Plzně a Olafa na místě jsem vybral spoj, který zastavuje v zastávkách na krajích krajů, kde se protínají oblasti integrovaných systémů. Znamenalo to projet a postupně cestou koupit lístky pro kraje Plzeňský, Prahu+Středočeský, Vysočinu a nakonec Jihomoravský, do jehož hlavního města jsem dorazil někdy v 8 večer. Dohromady mě to stálo necelý 4 stovky, jen o pár korun dráž než mě vyšla cesta se slevama do Plzně. Zastávku na hokej v Praze jsem si ale odpustil z únavy i z přesvědčení, že bych našim přinesl smůlu. A udělal jsem dobře – když jsem po příjezdu pustil přimej přenos, Kometa už vedla 2:0 a nakonec vyhrála 3:1 a odčinila páteční zápas. I když mám mezi Sparťany pár kámošů (škoda, že se mnou pochod nešel Honza Podhajský, se kterým jsme se na dálku štengrovali), tak není pro Brňáka o moc větší radosti než z vítězství nad Spartou – obzvlášť, když ji počtvrté za sebou vyřadí v semifinále. Mobil se mi tím sice nespravil, ale i tak to byla pro mě krásná tečka za krásným víkendem.
Díky orgům za krásný zážitek, Olafovi za občerstvovačku a pomoc s nalezením cesty dom, spoluchodičům za společnost a fotografům za fotky, jmenovitě to jsou: Alex Borovec, Ivana Čahojová, Jirka Hofman, Milan Pohl, Míša Svobodová, Michal Turek a Tomáš Zahálka.