Na Pražské stovce jsem byl v roce 2022 už v únoru, přesunutém 28. ročníku z roku 2021 na dobu, kdy se už svět vzpamatovával z koronavirové pandemie. To jsme ovšem netušili, že brzo přijde z východu další zlo, který sice zasáhne Ukrajinu, ovšem jako vedlejší efekt se sem přenese v podobě zdražení už tak drahé energie a v důsledku toho i všeho dalšího, včetně startovného dálkových pochodů. Přihlásit se na pochod jako je Pražská stovka v jiné než první vlně tudíž mohl znamenat zaplatit víc jak tisícovku, což už je opravdu ke zvážení. S přihlášením v první vlně na 29. Pražskou stovku, tedy na druhou pražskou stovku roku 2022, jsem ale trochu zaváhal, a tak jsem se spoléhal na odpadlíky v týdnu před startem. Vědom si pravědpodobnosti, že se takoví objeví, jsem se připravoval jako normálně, pořídil jsem si na sebe nějaký nový neroztrhaný hadry a boty, ve kterých jsem šel poslední kilo, vyměnil ve Sportisimu za nový. Pár dní před startem se skutečně našla nabídka, ale když jsem ji chtěl přijmout, dozvěděl jsem se od Olafa, že mám díky přicmrndávání na kontrole na Týnišťských šlápotách start na P100 zadarmo.
V době, kdy jsem se na pochod hlásil, hlásili meteorologové na víkend 2.-4.12. ochlazení, sněžení a teploty kolem nuly. No, existují asi i příjemnější podmínky, ale hlavně že to neměl být trvalý déšť, to bych se na to asi vybodl. Takhle dávalo naději, že se půjde po sněhu, po kterým se i neběžec jako já rád proběhne. Na druhou stranu to znamenalo, že boty Reebok koupený před týdnem byly pro tyto podmínky nevhodný, a tak jsem si byl pořídit ještě jiný, tentokrát Adidas. To jsem stihl ve čtvrtek, na jejich rozchození jsem měl teda asi tak den. Už jsem kdysi šel Pražskou stovku v roce 2014 v poměrně nových botách a ty puchýře, kvůli kterým jsem to tehdy po 88 km zabalil, si pamatuju doteď. Tehdy se šlo z jihu podél Vltavy a množství bahna na cestě bylo od té doby patrně nepřekonáno.
Tentokrát vedla 133 km dlouhá trasa z jihovýchodu ze Sázavy podél Sázavy až k Sázavě, před níž se stočila na sever na posledních asi 30 km do Prahy. Už v Brně mírně sněžilo, bylo mokro a když jsem ještě u nádraží chtěl zaběhnout k Vietnamcům pro domněle zapomenuté nákoleníky (nezbytnout muflonní pomůcku), v nových botách mně na mokru ujela noha. Rozmázl jsem se na dlažbě a docela slušně si o ni rozěbal koleno (to je zěvně špatně napsáno, ale aspoň se tak vyhnu vulgárnosti). Nově koupeným nákoleníkem jsem pak koleno dával cestou v RegioJetu dohromady. A bál jsem si, jestli budu vůbec schopen dokulhat aspoň na start.
Do Sázavy (bez příslovečného určení, tedy nikoliv do Sázavy u Žďáru nad Sázavou) jsem jel se Zbyňkem Tkadlčíkem, se kterým jsme už jednou - před 5 lety - podobný přesun absolvovali, tehdy jsme se do našeho startoviště v Kácově museli kvůli sněhové kalamitě v podstatě dostopovat. Tentokrát sněžilo taky, ale víc než kalamitu to způsobilo na trati veselí projevované koulovačkou mezi štíplístkou a mašínfírem při našem přestupu v Ledečku. Zde už nás byla velká skupina a v hospodě v Sázavě už to byla jedna velká stovkařská sešlost.
Spolu s Ivanou a Radkem, kteří měli na starosti jednu z kontrol, jsem se pak (po fotbalu Srbsko - Švýcarsko) přesunul na zázemí startu, potkal se tu s mnohými dalšími orgy i účastníky, zaregistroval se a začal se chystat. Dobít mobil, navlíct na sebe tak akorát co bude třeba, nalít vodu do velbloudího vaku (to se povedlo až napodruhé, poté, co jsem tam půlkou minerálky umyl podlahu), navěsit čip .... Sakra, čip! Hledal jsem ho poslední asi půlhodinu před startem. Všechno obrátit naruby, napakovanej baťůžek vypakovat, to samý s báglem, co pojede do cíle ... už jsem to chtěl jít hlásit, když jsem ho našel v jedné z asi 10 kapes vesty. Takže zase všecho zpátky zbalit, ven vynést bágl do auta, vykoušet která čelovka svítí líp, spravit návleky na boty ...
A najednou je 0:20 a Olaf hlásí start. Všichni se rozbíhají. Napadlo mě, že bych mohl ještě něco na startu vyfotit. Ale sakra... kde mám mobil?! Zůstal v nabíječce ve zdi. Tak zase zpátky a vybíhám až napodruhý a spolu s Ondrou Plašilem uzavíráme startovní pole.
Když jsem s Ondrou běžel část cesty při únorové pražské stovce, hlavním společným tématem byl covid a další prodělaný nemoci. Nyní jsme se přebíjeli, kdo má už na startu víc dobitý nohy. Moje odřený a rozmlácený koleno ale bylo slabý proti jeho natržené achilovce. Musím taky přiznat, že už si noha dostatečně odpočinula a dalo se s ní docela dobře pohybovat po trase. Ještě při výstupu z obce jsme do-a před-stihli Ondru Fatku, Jirku Hofmana, Milana Hotu a další, kteří to brali jako obvykle turisticky na pohodu, zkrátka na trase strávit příjemných dalších asi 50 hodin. To jsem si nemohl ani nechtěl dovolit, proto jsem se snažil spíš využít rychlejšího pohybu, což jsem v průběhu roku potrénoval na jiných stovkách.
Tmou po čerstvém sněhu se šlo krásně, postupně jsem došel další a další lidi. První z 38 kontrolních bodů (Olaf byl tentokrát fakt štědrej) byl po 4 km na Spálené hoře, kde jsem v 1 hodinu pozdravil Vítka a Honzu Podh. Vítek mi odpověděl slovy "Go, Johnny, go, go", tak jsem nasadil nákoleníky a muflonil dolů. Vítka už jsem pak neviděl, ale píseň Johnny B. Goode jsem hodně dlouho nemohl dostat z hlavy.
Kousek za dalším vrcholem, někde na 8. km byla při seběhu kontrola, kterou jsem si odškrtl jen díky zahraničním účastníkům, kteří mě upozornili, že je tu "kej tů" - bez nich bych to přeběhl a musel bych se vracet. Nějak jsem totiž nestíhal sledovat itinerář, který jsem měl pečlivě uschován v kapse vesty pod bundou. Po většinu počáteční fáze trasy to nebylo třeba, skoro pořád jsem za někým šel, či běžel, podle sklonu trasy, většinou bez vědomí, s kým si v té tmě vlastně děláme společnost. Takto jsem absolvoval v podstatě celý úsek k první živé kontrole na 16. km.
První živá kontrola se nacházela v hospodě v obci Vlkovec. Dorazil jsem sem docela v pohodě, ovšem když jsem konečně zjistil, do jaké společnosti jsem se to dostal, skoro se mně rozklepaly kolena. Ono, když člověk v hospodě potká Sucháče, Dušana Kolesára, Petru Smočkovou a další rychlonožky, tak se nedá vyhnout myšlenkám, že jsem to přepálil. Náladu mi ale záhy spravil rozhovor na téma čaj: na otázku jednoho z jeho píčů, jakej že ten čaj je (potřeboval jsem vědět, jestli černej, ovocnej nebo jakej) , dostal jsem odpověď "pěkně hnusnej". Inu, starej dobrej Honza Vocásek. Čaj jsem si nakonec nedal hlavně proto, že zrovna nebyl, místo toho jsem jen dolil do velblouda vodu, dosypal hořčík, sezobal pár drobností a vydal se na trasu. Ovšem kluky ze spolku Trailových maniaků, kteří zajišťovali kontrolu musím pochválit za hudební podkres, jímž byl blues-rock ve stylu Erica Claptona, kterej mi na chvíli vyhnal z hlavy Chucka Berryho.
Chvíli mi trvalo než jsem zase pak někoho dohnal. Po úseku podél dráhy to byl Honza Pačes se psem, který nám pročmuchal cestu zase zpátky přes řeku a směrem k další kontrole. Ta se nacházela na hradišti Lštění u kostela sv. Klimenta. Výstup mi dal docela zabrat a poprvé jsem chytil něco jako krizi. Částečně od žaludku, který se nějak nemohl rozhodnout, co vlastně chce. Představa blízké občerstvovačky sice dávala naději na zlepšení stavu, ovšem co může člověk čekat, když je kontrola venku? Jistotou bylo akorát to nejdůležitější - mátový čaj a ionťák, který jsem osobně dodal Ivaně a Radkovi na startu.
Posilněn jsem zvedl kotvy a vyrazil dál. Chvíle nehybu se však hned projevila ztrátou tepla. Kosa jak v řiti zmrzlýho ploutvonožce. Vědomí, že do cíle je to už jen stovka, mě taky příliš nezahřálo. Navlíkl jsme na sebe všecko použitelný, co jsem po kapsách našel, a vydal se na seběh z kopce. Dostal jsem se tak dolů k řece, kde už jsem jednou byl, jen na protějším břehu. I teď jsem naproti viděl několik světlušek, vzdálených časově o nějaký ty 3 hodiny cesty. To bylo ale možná to nejzajímavější, co tu člověk viděl. Následoval totiž úsek polem. Přemýšlel jsem, co tu bylo cílem. Majitel pozemku nejspíš požádal Olafa, aby mu z kraje pole odstranil čtvrt metru hlíny. Myslím, že se mu to celkem úspěšně podařilo. Na botech jsem ovšem nenesl jen blato, ale tady ještě i zmrzlý sníh. Vzhledem k tomu, že se mi těchto materiálů chytilo pod levou botu na návleky docela velký množství, se kterým se pořádně nedalo šlapat, jal jsem se tento nános urazit o trčící klacek, když už to nešlo o obyčejnou zem. Jedním dobře mířeným kopem jsem z nohy urazil zmrzlou hlínu i s popruhem od návleku. A tak jsem šel dál tak nějak s jedním a půl návlekem. A vzhledem k tomu, že tyto návleky chránily moje boty před přínosem vody a bahna, byla jejich funkčnost docela zásadní.
Rozednilo se a s novým dnem jako by přišel nový pochod. Lidi najednou někam zmizeli, přesněji řečeno rozptýlili se po trase a já jsem šel celkem sám. Brzo se přede mnou vynořil výrazný kopec. A to by nebyla Olafova akce, kdyby zůstal mimo trasu. Byl to dokonce ten nejvyšší na celé trase - Čerčanský chlum vysoký přes 500 metrů! Výstup na něj ovšem žádnou velkou euforii nepřinášel. Při jeho úpatí byla umístěna cedule s výstižným názvem Hearbreak Hill. Až zde jsem došel po delší době nějaký lidi. Na mysl mi hned naskočila Elvisovka Heartbreak Hotel a brzo jsem celou stoupající skupinu došel a předstihl. Někde v jejím předu to byl Čapíno, se kterým jsme pak společně dorazili na vrchol, přímo severozápadní stěnou.
Patřičně jsme se zdokumentovali a pak už s těšili na živou kontrolu v hospodě v Čerčanech. Cesta to ale ještě byla zajímavá, obzvlášť díky vtipálkům z Mahacupu, kteří trasu P100 obšťastnili množstvím průvodních archů s obrázky a názvy jako např. Hillaryho výšvih, Strach nad Bobří řekou, Broadway (to byl obzvlášť úzkej úsek) a mnohé další.
Snažil jsem se teda neflákat se a pokračoval dál. Byl jsem někde v půli trasy a boty začínaly pociťovat vlhkost zevnitř, což ale vzhledem k všudypřítomnýmu bahnu a sněhu nebylo až tak divný. Zanedlouho jsem potkal běžce v protisměru. Byl to úsek, kde se trasa na půl kilometru vracela, ovšem mezi tím cesta prošla přes jednu živou kontrolu a několik Káček. Stopoval jsem přitom chlapa v oranžové bundě, který mi ale zničehonic zmizel. Přidal jsem do kroku, abych ho dohnal, ale on furt nikde. Pokračoval jsem dolů a hledal a další kontrolu. Nacházela se na pěkném mechovém hřebínku.
Po dlouhé době pěkný místo, tak jsem se u něj vyfotil a mazal dál. To, že bych si měl kontrolu i zapsat, jsem si uvědomil až mnohen později. Mezi tím jsem ale ještě došel další chodiče a v závěsu za Yettim dorazil na občerstvovačku ve škole v Těptíně. Zde jsem kromě něj a dalších potkal i Ondru, ale taky nečekaně s Paťa a Lenku P. P., která to tu skrze svoje koleno zabalila. Obsluhu tu obstarávali, za dohledu Filipa Smetany v roli fotiče, René a Dana, od nichž jsem dostal jako prevenci proti únavovým halucinacím halušky se zelím.
Než jsem to spořádal, mí případní parťáci byli pryč. V naději, že je dostihnu a uděláme společné útočné družstvo, vyrazil jsem za nimi. Zahlédl jsem je až těsně pod vrcholem Grybla s K22, odkud už se vraceli, zatímco já teprve lezl vzhůru. Ale místo abych se v rychlosti odškrtl a cestou domů muflonil za nima, začal jsem řešit, jaktože mám předchozí pole v kartě prázdný. Docela jsem se vyděsil, ale nakonec mě zachránil snímek ve foťáku, který potvrdil mou přítomnost u kontrolního místa. Zapsal jsem se do vrcholové knihy, pokecal s místníma turistama i chlapem v oranžové bundě, který mě konečně došel, neboť zmastil postup hned na začátku tohoto okruh. Konečně, s asi 7 minutovým zpožděním jsem vyrazil dolů stíhat ostatní kluky. A místo abych se střemhlav pustil z kopce dolů, jsem to vzal na prvním rozcestí blbě a přidal k tomu další asi 2 minuty.
Šli jsme s Paťem nějakou tu dobu, a jak jsme tak kecali, nevšimli jsme si, že jdme blbě. V poli u Jílového u Prahy to zase tak velká zacházka nebyla, horší ale bylo, když se nám to podařilo u nádraží v Jílovém. Nějakým omylem se nám podařilo sejít z trasy a zamířit souběžně s ní po silnici. Asi proto, že už se celkem šeřilo a značky přestávaly být vidět, ale na čelovku to přitom ještě úplně nebylo. Na tu došlo, až když jsme hledali, jak se z silnice dostat zpátky na zelenou značku kdesi poblíž obce Žampach. Ještě než jsme porožínali čelovky se ale k nám jedna šinula z lesa. Byl to chodič v oranžové bundě, který se taky nechal zblbnout a z trasy sešel až nyní. Ubezpečili jsme ho, že to my jdeme blbě a následovat bychom měli jeho a "vrátili" jsme se s ním na vrstevnicovou pěšinu (kudy jsme před tím nešli). Do toho se ještě přimíchali sedmdesákaři Marek a Jana Jindrovi, tradiční Pražští stovkaři a uzavírači startovního pole. Zorientovali jsme se v mapě a bylo jasné, že je třeba neminout násedující Káčko u železničního viaduktu. Ač to z mapy vypadalo, že by se k němu dalo dojít i po silnici, byl o omyl, trasa nabrala výšku, nebo spíš silnice hloubku a v místech kontroly byla pěšina na srázu několik desítek metrů nad silnicí.
Kdysi ve dne zde startovala trasa C, denní čtyřicítka. Znamenalo to, že ač jsme byli už na 93. km, čekalo nás ještě posledních 40 kilometrů. I když jsem se v hospodě potkal opět s Patrikem a ještě jednou holkou, tentokrát jsem z hospody vyrazil sám, přibližně v půl sedmé. Počítal jsem, jaké možnosti nyní mám, jestli zaútočit na nějakej čas nebo se na spěch vybodnout a dorazit někdy ad ránem. Pokusil jsem si napřed udržet tempo 6 km/h, což ale nebylo úplně reálný. Sestup do údolí Sázavy byl ještě v pohodě, cesta podél řeky, ale vůbec nebyla tak v pohodě, jak se původně zdála. Hlavně kvůli všudypřítomnému blatu. Procházeli jsme trampskou osadou, místo táborákových písní mi tu však pro povzbuzení hrála do uší Sepultura a já si představoval, jak tu u ohňů sedí brazilští Indiáni.
Další fotky: https://johnny-z-brna.rajce.idnes.cz/Prazska_100_2022/
Žádné komentáře:
Okomentovat