středa 31. července 2024

Týnišťské šlápoty z pod Sněžníku


Na Týnišťské šlápoty 2024 mě nalákal Tomáš Zágoršek na ValKilu, když zjistil, že jsme na tom stejně co do počtu stovek v ČSUT a že toto bude naše 50. Pro mě to bylo navíc výročí 10 let od mé první akce v ČSUT, což byly Týnišťské šlápoty 2014. A když se k tomu přidá, že to je jedna z těch nejhezčích stovek, co se v ČSUT každoročně chodí, bylo to hned několik důvodů do toho jít. Trasa vedla přes Kralický Sněžník, Kladskou kotlinu, podhůří Orlických hor a po kopcích podél Divoké Orlice do cíle v Týništi nad Orlicí. Nechával jsem si ale furt rezervu v tom, že by situace doma nějak znemožnila mou účast a tak jsem si registraci koupil až z druhé ruky. První šanci mi vyžral Pavel Koza, druhou možnost jsem už nepustil, byla mi předkoupena Pavlíkem, ovšem Liborem, tak jen stačilo změnit všechny ostatní údaje a byl jsem přihlášen. 

V době, kdy jsem registraci kupoval, jsem zrušil uvažovanou účast na padesátce podél Dyje, kam mě chtěl vytáhnout Štěpán Dvořák. Mělo být 30 stupňů, tak do toho jsem jít nechtěl, nejsu sebevrah. Ovšem krátce poté se ukázala předpověď na den Týnišťských šlápot: asi 33 stupňů. Doteď jsem se takovým teplotám na stovce vyhýbal a když bylo někde 28 stupňů, krvomíza velkého korýše začínala vařit. Jenže z toho už se nedalo vykecat a bylo zjevný, že má 50. stovka bude co do teplot ta nejdrsnější. Od té chvíle mi v hlavě zněla píseň od Buddyho Hollyho: That will be the day when I die.

Dalším problémem se jevily být boty. Ty předchozí jsem si koupil na Šlápoty, ovšem na Černohorský a od té doby jsem v nich ušel ještě dalších asi 6 stovek. A vzhledem k tomu, že mě čím dál víc tlačily, bylo třeba se jich zbavit. Zvenčí se furt ne a ne rozpadnout, uvnitř se ale rozlepila jakási vnitřní vložka a tak jsem to v Decathlonu vyreklamoval a koupil si místo nich jiný, sice za asi dvojnásobnou cenu, ale stačilo připlatit zase jen nějakých 350 Kč a byly moje. Netlačily a po jedné procházce a jednom proběhnutí na Hády jsem měl dojem, že jsou v pohodě.


V pátek jsem se, jak to mám ve zvyku, na poslední chvíli sbalil a vyrazil na vlak. Už při cestě šalinou jsem si uvědomil, že jsem doma nechal vestu, což u mě znamená asi tak polovinu věcí. Naštěstí to tentokrát nebyla taková hrůza, chyběl mi ale zejména kábl k mobilu, což mi pak ve vlaku pomáhala řešit Petra Smočková a později Michal Turek s nimiž jsem cestoval. V Týništi jsme udělali klasickou zastávku v pizzérii, kde jsem si všiml, že tento téměř povinný bod programu mnozí vynechávají. I tak tu ale už seděla parta kolem Blanky, Radka a dalších včetně Václava Jindry, jenž ještě pořádně neslezl z kola po přejetí Československa a už se tu hlásil do služby jako výpomoc na pochodu. Posilněni pizzou jsme se pak přesunuli na základnu, kde jsem Olafovi předal zásilku od Václava Glose s cenama pro vítěze předchozího ročníku ČSUT. Vyhlášení se pak téměř zvrhlo v udělování cen Ivaně Bohoňkové, které do toho občas vstoupil Václav Jarčuška nebo Hanka Váchová. Ivana snad nebodovala akorát v kategorii muži do 40 let (tato kategorie totiž nebyla vyhlášena). 


Už při balení doma jsem váhal, jestli si vůbec brát věci na spaní. Start byl v 1:30 kdesi v Polsku, kam se ale vyráželo ze základny v Týništi někdy po 23 a tomu předcházely všechny předstartovní procesy, takže před pochodem na spaní čas nebyl a vzhledem k délce a mým zkušenostem s tímto pochodem jsem ani nemohl čekat, že času na spaní bude nějak moc po mým příchodu do cíle. Trasa měla 120 km a jak známo, Olaf s Jirkou Učíkem nás na ní rozhodně nešetří, je to každoročně jedna z nějtěžších akcí v české části ČSUT. Takže doufat, že se pak ještě vyspím by bylo projevem nemístného optimismu. Michal a Petra sice sebejistě tvrdili, že se to do 24 h stihne, ale Jana Bulíčková, která přijela o něco později, byla taky o něco obezřetnější, zejména proto, že tuto trasu šla naposledy v dobách, kdy jsme ještě byl schopen držet její tempo, než totálně zvlčila na Turko-evropských akcích (tj. akcích s Turkem po Evropě). Já jsem to neviděl optimisticky, ale zase se nedalo vyloučit, že se někde cestou zruším a ukončím a pak by bylo dobrý mít možnost se natáhnout v cíli. Pro tento případ jsem si teda spacák a karimatku vzal a vybalil v tělocvičně. A když už jsem to udělal, tak jsem si dal za cíl, že to dám do nedělního rána, abych ten spacák využil, když už jsem ho rozbalil, pokud bych to cestou nezabalil.



Busem jsme dorazili na start, cestou jsem se teda pokušel o spaní, ale zatímco mé spolusedičce Petře z Jičína se to asi podařilo, já jsem úplně úspěšnej nebyl, neboť přes uličku seděla Radka F/M  s parťákem, kteří to pojali jako poslední možnost si před pochodem pokecat. Tuto fázi se snažím vytěsnit, takže o ní psát nebudu. Mnohem zajímavější bylo, když jsme konečně vystoupili a sestoupili k vodopádu Wilczky, kde jsme něco pofotili a připravili se na start. Ten sice v šumu vody úplně zanikl, nicméně v 1:30 se houf necelé stovky lidí vydal do pohybu a pochopil jsem tak, že akce už skutečně začala. 


Napřed pomalu a pak stále rychleji jsme stoupali na první kopec, Igličnou. Když už se pole účastníků roztrhalo a sklon začal naše tempo brzdit, ociti jsme se na křížové cestě. Divočák Jan Týče toho využil pro odhad vzdálenosti k vrcholu podle obrazů na křížové cestě. Vnesl mezi nás tudíž filozofický problém, zda takhle Ježíš může pomoci k orientaci. Ač jsem se stavěl do role skeptika, jakože Bůhví, jak dlouho tam Ježíše nechají viset na kříži a podobně, přecejen jsme za chvíli byli na vrcholu u prvního Káčka. 


Cestou dolů jsem pustil muflona a většině spoluchodičů zdrhl. Najednou se přede mnou zjevila mokrá kaluž přes celou cestu, nestíhám uskočit, Ježiš, co teď? Že by pomohlo jeho požehnání z vrcholu křížové cesty? Zkusil jsem to jak on po vodě. Nefungovalo to, zabořil jsem se do bahna. Příliš mě to ale nezbrzdilo, po chvíli jsem předskákal Míšu Svobodovou a Petru Smočkovou (ta měla boty překvapivě suchý) a Dušana Miezgu a dokráčel do jiné části dědiny, z níž jsme před hodinou vyráželi.


Zde proběhla rychlomezikontrola u Olafa, na rozdíl od Dušana jsme se tu stavil na trochu pití. Kelímek jsem nechal doma ve vestě a musel jsem improvizovat krabičkou na špunty do uší o objemu asi tak jedno deci. Kofola do ní nalitá zaplnila objem pěnou, zbytek jsem na sebe při pokusu o pití vylil, zkusil jsem to dvakrát a vzdal to. Stačilo to na to, abych pak zase houf lidí mohl stíhat, tentokrát při výstupu do kopce. Dušana jsem téměř docvakl u dalšího Káčka. Krátce jsem se tu pozdravil s Yettim, jenž se zde cítil nesvůj ve společnosti sudokopytníků Muflona, Jirky Barana a Pavla Kozy. Já jsem z tohoto zoa prozatím prchl dál za půlměsíčního svitu lesem k silnici. Od ní se pozvolna a pak prudčeji stoupalo nahoru na Kraličák. Světla přede mnou i za mnou. To za mnou se blíží, ale to tak nenechám, já se blížím k tomu před sebou. Napadlo mě zvolit strategii: nenechat se zezadu dostihnout, dokud nedostihnu toho před sebou ... induktivně to ale znamená že se nemůžu propadnout v pořadí, což zjevně fungovat nebude nafurt. Ale aspoň přes pár lidí jsem se takhle dostal a dostihl Dušana. Doteď nevím, kdo byl to rychlý světlo za mnou ale vzhledem k tomu, jak rychle jsem šel (a předcházel běžce před sebou), muselo to být ultraturbotempo. Tento způsob postupu jsem udržel po chatu pod Kraličákem, kde byla první oficiální občerstvovačka někde na 14. km.


Zde operovali Jana Hájková s Liborem a jeho juniorem Matějem, přesněji přišel jsem až do fáze po operaci, kdy Jana s kusem prstu ukrojila i kus melounu. Libor, nejen že mi přeprodal registraci, ale pověřil mě i abych nechal po trase šlápot proběhnout jeho vestu (přesněji řečeno, nabídl mi, jestli ji nechci, když jsme tu svou zapomněl doma). S radostí jsem to přijal, byla to má první zkušenost s běžeckou batohovestou a už tady jsem ji Liborovi chválil. Dostal jsem tudíž úkol obsadit s ní pozci v TOP 5. Já mu teda slíbil, že se pokusím udržet pozici leda tak v TOP 50, což se mu moc nelíbilo, ale zase o moc vyšší cíle jsem si zatím dávat nechtěl, neboť zkušenost říká, že na této trase můžu čekat cokoliv.


Nezdržel jsem se tu moc dlouho, s Dušanem a Pavlem jsme valili nahoru k novýmu mixéru. Tak se říká nové rozhledně. Budila spoustu vášní během své stavby, taky jsem byl proti, protože mi přišlo, že je z vrcholu volný výhled a taková stavba tam není potřeba. Ale holt už tam stojí a musí se s tím člověk smířit. Asi je to hlavně otázka zvyku, i když nedokážu posoudit kolik králíků se kvůli ní ze svého sněžníku odstěhovalo. Cestou nahoru bylo docela chladno, dle očekávání to byla jediná fáze pochodu na dlouhej rukáv (dokonce hned na dva) , tak jsem na sebe hodil větrovku, abych ji využil. Na vracečce pod vrcholem jsem potkal sbíhající běžce a pokud jsem se nespletl, tak jedním z nich byl Luboš Greschner, což se mi myslím nikdy nepodařilo abych ho takhle daleko od startu potkal (nicméně byla to asi kilometrová vracečka, takže to rozhodně neznamenalo, že bych mu byl nějak moc nablízku). 





Kontrola na Kraličáku byla až na vrchu rozhledny, kam člověk musel vystoupit, aby si ověřil, že je tam stejná tma jako dole a jako kdykoliv jindy (pro vysvětlení, na Kraličáku jsem byl poněkolikátý a vždy to bylo buď potmě nebo v mlze). Teda něco vidět bylo - na východě nad Jeseníkama svítil Jupiter a trochu severněji, někde za Rychlebskýma horama už přicházel den, zatímco dole pod nama byla stejná noc jak v Čechách, tak v Polsku tak na Moravě. Z rozhledny byly tušit obrysy i dalších hor na jihu -  Jeřábu, Sucháče a Bukové hory. Sucháč byl vidět teda mnohem líp než ostatní hory, neboť tu dělal s Kačkou kontrolu, chvíli jsem s nima pokecal a pokoukal a do temné krajiny. Kromě této živé kontroly byla na rozhledně ještě jedna osoba, ta však připomínala spíš mrtvolu - smolař roku, co si ustlal do spacáku na mezipatro kovové rozhledny, kde zrovna tu noc má projít asi 100 lidí nahoru a dolů. Ale vypadal, že ho to nevzrušuje - možná díky zásobě flašek, co měl okolo sebe.


Do východu slunce ještě zbývala asi hodina, takže čekat tu na něj by byla ztráta času a ten bylo lepší využít k přesunu na rozhlednu na Klepým, což bylo asi 7 km. Vydal jsem se na sestup a postupně se začalo rozednívat. Za hodinu by se to stihnout asi dalo, zvlášť z kopce (trojmořský vrch Klepý neboli Klepáč je skoro 300 m pod úrovní Kraličáku). Jenže zejména první část byla značně šutrovitá a v cestě stojí kopce Malý Sněžník a Hleďsebe. Při výstupu na první z nich mě dostihla Míša, které jsem sice pak ještě cestou do sedla Puchače utekl, ale nadobro mi zdrhla při výstupu na Hleďsebe, kde jsem si hleděl zejména toho, abych neprošvihl východ slunce, když už bylo jasný, že to na rozhlednu nestihnu. To jsem si radši našel pěknej flek v borůvčí a asi 5 minut si počkal. 


Nechal jsem si tak upláchnout i Dušana, Pavla, Petru a možná ještě někoho dalšího, nicméně zastávka to byla příjemná, zejména tím, že to byla nečekaná občerstvovačka. S fialovou hubou jsem se pak konečně přesunul na Trojmořský vrch na rozhlednu, kde jsem byl sice možná 20 minut po východu slunce, ale i tak to bylo hezký. Při sestupu bylo nutno udělat povinnou vylučovací pauzu na trojmoří, kde se vylučovaná kapalina rozlije do třech moří (nemám zmapovaný geologický podloží, takže tomu jen tak věřím na základě reliéfu). 


Celej sestup dál po hranici, už mimo povodí Dunaje, až skoro k Dolní Lipce jsem pokračoval sám. Navzdory velkýmu klesání mi to moc rychle nešlo a spíš než bych někoho došel se lidi blížili ke mě zezadu. Klesali jsme po hranici až do nížinné oblasti Kladské kotliny. Podobně jako v každé nížině je to nudná krajina se zajímavým okolím, proto jsem s tu kochal výhledy vpřed na Suchý vrch, vlevo na Jeřáb a občas zpátky na Klepáč. 



Je to ale zvláštní nížina, kterou vede celkem neznatelné rozmoří, tudíž neznatelné bylo i kudy má vést má pohraniční cesta. A když se v jednom místě nějak podivně obcházelo jakýsi houští, nejspíš jsem přehlídl značení a vydal se po tom, co zde nejvíc připomínalo cestu. Tím se mi naskytla příležitost zabloudit, kterou jsem bez váhání využil. Až kdesi v hloubi povodí Odry na polském území mi došlo, že se kochám pohledem na Orlické a Bystřické hory z ňákýho divnýho úhlu a že jdu nejspíš blbě. A taky že jo, naštěstí to ale nebylo moc daleko přes pole zpátky na cestu, stačilo to ale na to, abych před sebe pustil rychlochodce, co mi zde v placatých končinách Kladské kotliny prchli. Ono jak to jde rovně, tak to není pro mě - zatímco oni běželi já jsem se jen tak ploužil a spíš jsem se těšil, až zase budem v kopcích.



 Ale ještě víc jsem se těšil na občerstvovačku, přímo v Mladkovském sedle. Zde jsem se objevil pěšky znovu po 23 letech. Tehdy jsem zde, v místě hraničního přechodu Dolní Lipka - Boboszów, zakončoval přechod republiky z Mikulova. Nyní jsem byl asi ve čtvrtině své trasy a hlavní, co mě zajímalo, bylo občerstvení na kontrole u Vítka a Nerva. Měl jsem štěstí, že jsem tu byl ještě relativně brzo, kdy slunko ještě moc nepražilo, později myslím, že už kluci museli nabízet vařenej chleba a praženou vodu, neboť zde jedinej stín byl ten, kterej jsme vrhali na jídlo na stolech. 

Poseděl jsem tu asi 20 minut, během nichž dorazilo několik lidí a tak jsem se zase zvedl a pokračoval ještě stále po hranici dál na západ. Až u železnice cesta nadobro opustila Polsko a zamířila na jih do povodí Labe. Bylo to místo na trase, který připomínalo trhlinu v zemské kůře, jaká bývá při styku litosférických desek např. v Thingvelliru na Islandu. To muselo dát práci, když si člověk uvědomí jak pomalu se ty desky pohybují.


Nedaleko za tímto místem jsem došel na silnici a předběhla mě Kateřina Koudelková, které to po rovině na rozdíl ode mě běželo a po chvíli se ztratila někde v polích. Navzdory předpovídanýmu vedru se zde ale šlo krásně příjemnou trávou, pofukoval větřík a slunce svítilo přes mraky - paráda a výhledy byly stále krásný.



Následoval výstup do kopce masívu Bukovohorské hornatiny (dle současného geomorfologického členění to patří do Orlických hor, ale údolí Tiché Orlice to od zbytku dost významně odděluje). Došel mě tu Divočák, s nímž jsme stoupali kolem bočních bunkrů tvrze Bouda po sevrozápadním konci masívu Suchého vrchu. 


Vzhledem k tomu, že se mu nedařilo mi utéct, chytil jsem se ho s cílem, že s ním půjdu, než dojdeme Lenku startující v 9 z Letohradu. S ní a s jejím nynější manželem Rosem jsme TŠ absolvovali před 10 lety (do cíle jsme dorazili tehdy jen já a Divočák a to bylo taky naposledy, co jsem s ním udržel tempo). Při tomto pochodu (ač se s tehdejší trasou protnul leda v cíli) se mi vybavilo několik vzpomínek, třeba i na to, jak jsme tehdy kdesi u Deštného předcházeli jakousi pomalou holku se sluchátkama, ona to byla Hanka, která teď, po 10 letech, všem chlapům i ženským natrhla zadky a ukázala záda (jejich zadky a svoje záda (teda ne že bych ji vůbec od startu viděl)) a do cíle dorazila s velkým náskokem na ostatní někdy po asi 16 hodinách. To ale předbíhám, teď bylo ještě ráno a i ona měla ještě kus cesty před sebou. Ve vedru. I když to zatím nebylo tak hrozný, jak jsem se bál. Během dopoledne se oblohou občas prohnal i nějakej ten mrak a teplota se držela někde kolem 25 stupňů a ještě to celkem šlo. Na Vysokém kameni jsme měli za sebou 40, takže třetinu cesty, bylo právě 9 h. 


Do Těchonína v údolí Tiché Orlice jsem seskákal muflonem, pěkně jsem se ale u toho zavařil a dole ve vsi, když jsem viděl lidi s nanukem v ruce, hned jsem zamířil do kšeftu za kostelem. Vzal jsem si tam nějaký sušenky ale hlavně studenou kofolu. U pokladen čekalo několik lidí a přímo přede mnou stála taková pohledná kost v hodně letním ošacení, že by mi za ní normálně nevadilo 10 minut tvrdnout ve frontě, ale lidi když mě viděli, pochopili, že jsem tam nepřišel očumovat baby a že asi spěchám a pustili mě před sebe. A je fakt, že moje pudy teď opravdu spíš směřovaly k oné orosené kofole, kterou jsem do sebe hned před obchodem z části nalil - to byl jeden z nejhezčích momentů celé akce. Zbytek jsem si ale nechal na cestu, přešel jsem Orlici a začal stoupat do protisvahu. 


Tam už jsem zahlédl partu vedenou Divočákem, kterou jsem svojí odbočkou pustil před sebe. Vylezl jsem nad louku a nalil do sebe zbytek kofoly. Nádhera...  Postupně jsem pak docházel členy skupiny jednoho po druhým při výstupu kolem Studenských skal. Stačilo ale jen málo a byl průšvih. S vědomím, že je za chvíli občerstvovačka, jsem se ani na skalních vyhlídkách nemínil moc zastavovat, v jednom případě jsem ale udělal výjimku, což mě zachránilo. Kde se vzala, tu se vzala, zjevila se za mnou Jana. A že jako kontrola... Cože? Ano, stál jsem u Káčka a místo abych si ho zaznačil, fotil jsem z vyhlídky a jen díky Janě jsem ji neminul. 


Pokračoval jsem pak s ní k cestě, kde jsem jí poodběhl, abych před kontrolou dostihl Divočáka, se kterým jsem dorazili na kontrolu Studenský les. Zde to měli pod palcem Ondra Pátek, Martin Čakrt a Ivana Bohoňková. Čakrt, jakožto zkušený krotitel všelijakých cizokrajných zvířat, oproti dřívějším ročníkům nenabízel hmyzí speciality ale jen speciální chleba. Hmyz tu totiž byl teprve ve fázi sběru, a to s pečlivým výběrem těch nejkvalitnějších jedinců rychlostí jedna vosa za hodinu. Zbytek vos otravoval, jak to šlo. Chleba jsem tedy dostal s jakousi hmyzuprostou paštikou, která však byla z Čakrtových vlastních zásob, což mu nejen že nevadilo, ale naopak jsem za to je ještě sklidil téměř poděkování (prostě jsem mu sežral svačinu a on mě ještě pochválil, že mi chutná). Pak dorazilo několik dalších lidí a bylo na čase, abych posezení na nepříliš stabilní židli hned vedle vosího hnízda přenechal někomu jinému, takže jsem se zvedl a s Janou pokračoval dál. Bral jsem to tak, že dokud zvládám uviset lidi jako ona nebo Divočák, vedu si docela dobře. Historie nebude řešit to, že zrovna ani jeden z těchto dvou neměl zrovna svůj den, nebo spíš naopak ho možná právě měl ... no zkrátka jsem se zatím držel.


Následoval postup kolem Divoké Orlice. Tedy řeky. V řece je voda. To byla v tom vedru ta hlavní zpráva. Pastvinské  přehradě jsem se ještě coby místu pro koupání vyhl a pro zchlazení postačila krásná studánka u cesty. Hospodu v Nekoři jsem tentokrát vynechal, zato koupací zastávku v lese pod mostem přes Orlici jsem zopakoval jako před lety. Voda, co mě drží nad vodou, nádherně to člověka osvěží a může pak pokračovat, i když zase v těch propocených botách. 


Trasa pak vedla přes kopec a silnici I/11, odkud postupně klesala dolů do Letohradu. Po zkušenostech z minulých pochodů jsem si před touto akcí pořídil nový hůlky, abych se vyhl problémům s úchytem pásku. Vůbec by mě nenapadlo, že to po 50 kilometrech rupne i v nových hůlkách. A teď co... Dorazil jsem na začátek Letohradu a hned u jednoho z prvních baráků jsem požádal o pomoc. Napřed to byla žádost o hřebík, lidi to byli ale velmi štědří a sami mi pak nabízeli všechno možný, že jsem tam u nich dostal půllitr bezové šťávy na napití na místě, hůlku mi spravili ve svěráku a ještě jsem dostal pití do flašky s sebou. Jen jsem si blbec neuvědomil, že mám ty hůlky dvě a že je jen otázkou času a kilometrů, kdy rupne i ta druhá. Nicméně moc dlouho jsem tam trčet nechtěl a byl jsem rád, že jsem pak nohy zase rozpohyboval. Bylo poledne a mně mezitím utekla skupina několika lidí, který jsem se jal nahánět.


Hned ze Letohradem jsem dostihl Honzu Vocáska a Martina Zbruže a kousek před nima na dohled už to byl i Divočák a Jana. Ta si před Letohradem stěžovala na břicho a toužila po nějakým jiným pití, než co bylo na kontrolách, tak jsem jí přinesl bezovou vodu. Moc mi jí ale neupila, neboť mezi tím vyřešila problém v Letohradu v jakési ultracukrárně, kde kromě věnečků a rakviček pro mrtvoly nabízeli i energeťáky a ionťáky pro ještě nemrtvé stovkaře. 


Stále jsme patřili mezi živé, ale mohlo se to brzo změnit - jak Divočák varoval, čekaly nás nejhorší kilometry. Po asfaltu na slunku z obce Písečné do kopce do Žampachu. Tady už se nedalo mluvit o tom, že by nás mraky nějak milosrdně chránily, tady už to pěkně pražilo. Cesta vedla zprvu podél nějakých kachních rybníků, nevydržel jsem to a skočil jsem tam za nima. Teda napřed jsem ze sebe odstrojil báglovestu, ledvinu a brejle, jinak jsem se celej od pasu nahoru namočil - pravda, nebylo to úplně pohodlný, ale účel to splnilo, byl jsem mokrej a to bylo hlavní, šlo se mi pak mnohem líp. 


Jenže Jana a Divočák mi zdrhli a asflatka se v jednom místě stáčela podezřele dolů. Teď co - Divočák pravil nahoru, ale taky říkal, že po asfaltu. Naštěstí mě opět nevědomky zachránila Jana, která se na kraji lesa na neasfaltce ještě zastavila, aby si natřela nohy nebo co, přičemž jsem si jí všiml a navedla mě tak na cestu dřív, než bych to z mobilu zjistil na špatné cestě. Cesta do Žampachu pak už proběhla v pohodě, na kontrolu jsme dorazili společně někdy po 13h. 


Zde tomu jako obvykle šéfoval Petr Malý, který jako obvykle rozádval užitečné rady jako kdy jede autobus, a že to v tom vedru nemá cenu a podobně. Pro mě ale byla důležitá kofola, polívka a sprcha! Paráda! Ovšem, jak jsem se sprchou zchladil, najednou jsem zjistil, jak mi ztěžkly nohy a vůbec se jim nechtělo vstávat.  I se snězením polívky jsem měl v tom vedru problémy. Mezitím se ale zase trochu promíchalo osazenstvo a zatímco již rozsedivší se Dušan a Metoděj, kterej šel velkou část cesty s ním, odešli a Jana už taky zvedla kotvy, na kontrolu se přihrnuli kluci Vocas se Zbružem, Radek Šnevajs a dokonce Turek. To už bylo nebezpečný. Ten navíc zavětřil, že chvíli před jeho příchodem odešla Jana, a začal vyhrožovat, že se tu moc dlouho zdržovat nebude. Tak to jsme se zvedli i my s Divočákem a  Zbružem a hurá dál, na hrad. 


Cesta na zříceninu Žampach byla velmi vtipná, pěšin tam vede asi deset, ale trasa vedla houštím kopřivama po vertikále a přes plot na vyhlídku. Udělali jsme pár fotek, zapsali Káčko a pokračovali dál. Divočák mi zdrhl, já jsem zase zdrhl Zbružovi a několik dalších kiláků jsme se sólově naháněli. Do toho furt vedro. Paradoxně to bylo horší v lese, kde se vzduch nehl, zatímco na loukách aspoň trochu pofukovalo. V jednom lesním údolí jsem se chtěl zchladit v potoce, ale mrcha voda odtekla kamsi pryč, a tak v místech, kde dříve býval most přes potok, nyní, poté co tudy prošel Olaf během značení trasy (teda aspoň tak jsem to pochopil), už byly jen trosky mostu přes vyschlý koryto. A tak jsem zase sušil hubu, xicht a hlavu.


Divočáka jsem měl chvílema na dohled a kdesi na sluncem zalitých polích u Hejnice jsem v dáli za sebou zahlédl rychle se pohybující postavu, což byl zjevný turecký útok. Divočáka jsem pak dohnal při seběhu po hřebínku Kozince a dál jsme pokračovali dolů do dědiny. Málem mě omyli, když jsem zjistil že je to zase ta Písečná, ve které jsme byli před 2 hodinama. Jenže nebylo moc čím, byl tam sice rybník, ale to byl omyl, voda nepoužitelná, tak mě omyl Divočák svou vodu, které měl nějak navíc a mně navíc stačila jen trocha na omočení šátku. To byla koneckonců v těchto fázích má hlavní metoda, jak přežít - namočit nákrčník z BVVŠ a dát si ho na hlavu. Ani jsem netušil jak se taková věc bude hodit. Čepici jsem sundal, protože byla černá a hlavně protože z ní trčely konce silonových vláken, který fungují jako kartáč a při jednom zmáčení a otírání obličeje jsem si s ní dobře podral xicht. 


Vystoupali jsem na kopec a lesem se sochama lesních zvířat jsme dorazili ke sjezdovce pod níž čekala kontrola Dluhoňovice ve složení Hans Sedlák, Václav Jindra a Filip Smetana, jenž měl na starosti zvěčnit naše unavený xichty na fotkách. Unavený bohužel nebyly jenom naše obličeje, ale hlavně nohy a zejména Divočákovo kopyto, přesněji achilovka. Když jsem viděl, jak ji má nateklou, bylo mi víceméně jasný, že s tímto pokračovat dál by byla žádanka na pohotovost. Dotáhl to jakožto původní Žamberák na nejlepší místo, kam mohl, asi 3 km od Žamberka. Než se rozhodl to tu zabalit, já jsem se občerstvil a opět se tu setkal s mnohými následovníky, včetně Turka. Udělali jsme společnou fotku a rozloučili se a nechal jsem Turka valit za Janou. Prý se mají potkat na 100. km, to bylo ještě daleko, měli jsem za sebou něco přes 70.


Na kontrole jsem přesedlal z kofoly na pomerančovou vodu, někdy se změna hodí, ale nesmí toho být moc. Měl jsem s sebou sušený ovoce, který bylo kyselý, ionťák ve velbloudím vaku, taky trochu kyselej, a teď mě nevím proč napadlo dát si kyselý pomerančový pití. No kousek za kontrolou to letělo ... ale jinak dobrý. Ale já pak letěl taky, Turka jsem dostihl za asi tak kopec a půl, když se chladil v potoce, předal jsem mu mezizubní niť, kterou Jana vytrousila cestou, aby jí ji předal, jenže jsem mu utekl do kopce a pak zase naháněl on mě a takhle jsme se naháněli a předávali tu věc jako štafetu. 


Kilometry plynuly, vedro bylo furt stejný, nebo ještě horší, asi 32 stupňů, až jsme konečně začali po dlouhé době klesat do údolí Divoké Orlice, na kontrolu do Litic. Na ni jsem dorazil společně s Pavlem  Kozou, se kterým jsem se viděl po asi 60 kilometrech. 


Byla tu i Jana, předal jsem jí ten štafetovej kolík, už ho ale nepotřebovala. Příliš si to neužívala a potřebovala se někde zchladit, ale zrovna v Liticích to údolí Orlice na koupání moc nebylo. Od Reného, jenž tuto kontrolu vedl, jsem se tu dozvěděl, jak si vedou ostatní a další zajímavý informace o průchodu touto a dalšíma kontrolama. Odešel Dušan, Metoděj, Jana a další a tak jsem se taky zvedl a vydal se je stíhat. Do cíle zbývalo skoro 40 km, ale člověk to mohl brát tak, že už je to jen kousek, protože už byla  na cestě jen jedna občerstvovačka. To je vzpruha podobná, jako když se onehdá zdravotním sestrám v listopadu za vrcholného covidu slibovalo, že už se jen dvakrát vyspí a budou Vánoce.


Vydal jsem se z kontroly sám, tak jako z té předchozí. Jenže bacha, na kontrole jsem letmo koukl do mapy v mobilu, že se má přecházet řeka, ale u mostu chybí šipka. A je to tady - chybějící značení. Ňákej vůl to postrhával a teď aby člověk najednou začal koukat do mapy, když se bez toho celou dobu obešel? Jednou kouknout stačilo, zase tolik křižovatek tu nebylo, aby se to nedalo zapamatovat a bylo jasný, že se za řekou půjde do kopce. Samozřejmě do pořádnýho kopce, ono to údolí je pěkně zaříznutý do krajiny. Debil, co postrhával značení, měl ale sílu jen tak na jeden kilometr, takže tu práci za něj bude muset někdo dokončit po pochodu. V lese jsem někde pak dostihl a předstihl Kateřinu a pak Janu, se kterou jsem dorazil do Potštejna. Tam jsem se byl kouknout, jestli tam nepotkám Rose, jenž měl údajně být účastnen jako pozorovatel z přilehlé hospody, ale nakonec hlavním výsledkem zastávky byla jedna bezinková voda (logické řešení situace neboť další občerstvovačka byla až za nějakých 15 km) a chvilka posezení, na což Jana nečekala a pokračovala dál. Následoval úsek přes hradní vrch pod hradem Potštejn, pak sestup k Orlici a další suprový vykoupání, po němž m(n)ě zase předešlo a uteklo několik lidí včetně Turka. 


Zastávka ve vodě měla svůj důvod, věděl jsem co mě čeká, 3 roky zpátky se šlo téměř tou samou cestou přes tři zuby: Modlivým dolem vzhůru a po louce na Kapraď a dolů, pak na hrad Velešov a dolů a pak to nejlepší, Roviny a už skoro jen roviny. První výstup byl docela v pohodě, pěkný údolí, předešel jsem jednoho borce, chtěl jsem vychválit, jak je tam hezky, ale ten zjevně neměl náladu, aby mi to odkejval. Je fakt, že letos tam moc vody neteklo a tak tam nebyly ani moc vodopády jako dřív. 


Zato výhledy z "náhorní" roviny byly krásný, i když tam vlastně nic zajímavýho nebylo vidět. To z vyhlídky Kapraď byl výhled rozhodně úchvatnější - hloubka údolí Divoké Orlice, za ní hrad Potštejn, za ním kopec Chlum nad Liticemi, od nějž jsme se k Potštejnu přiblížili, a vzadu kdesi daleko Kraličák, kde jsme byli nějakých skoro 16 hodin zpátky. 


Tímto hodně nadzemním výhledem se tu kochala i Pavla Podzemná s parťačkou, který šly šedesátku. Cestou dolů jsme si povykládali, ale zvládal jsem to jen chvíli, protože jsem si už od minula pamatoval, že tady na ten sestup byl i můj muflon krátkej. Tehdy to ale bylo tím, že už jsem tu měl za sebou přes sto kiláků, teď to ale bylo teprve nějakých 92, takže na kilo v nohách jsem se ještě vymlouvat nemohl. Rozloučii jsme se s Pavlou a nějak to seskákal dolů, abych to vzápětí otočil zase nahoru na druhý z obávaných zubů. Muflon ještě jakštakš fungoval a oska v hůlce kupodivu stále držela. Ale abych to nepřechválil, párkrát se mi stalo, že jsem z hole vyrval rukojeť. No prostě hůlky Crossroad ze Sportisima nejsou úplnej vrchol kvality, ale vzhledem ke stylu použití jsou to asi furt ty nejlepší, protože se mi nechce vrážet tisíce do něčeho, co potom v prvním seskoku zlomím.

 
Jakejsi můj rádoby odhad byl, že co zub, to půl hodina - s tím, že po třetím zubu na rozhledně ve Vrbicích budu někdy v půl desáté, kdy snad bude ještě něco vidět. Problém byl, že mi nějak začínaly docházet síly. Na začátku výstupu na Velešov jsem potřeboval zastavit a odpočinout si. Nalil jsem do sebe tygra, kterýho jsem si šetřil buď na nejhorší, nebo na závěrečnej útok do cíle. K tomu bylo ještě daleko, zato k nejhoršímu bylo blízko. Zejména proto, že tygr vůbec nezabral. Ploužil jsem se nahoru jak šnečí sliz a pomalu se blížil ke Káčku na zřícenině. 



Tam jsem tentokrát potkal šedesátkaře, jenž bojoval s nedostatkem vody. Na mapě jsem našel, že za asi 3 km je Vrbická studánka, ale současně jsem mu říkal, že je to až za Rovinama. A to je ta vražda naproti... Trochu se vyděsil, když viděl kam ukazuju a dál už o jeho osudu nevím. Seběhl jsem dolů a vydal se obávaným Rovinám napospas. Zatímco před třema rokama jsem nevěděl, do čeho jdu a nějak jsem to zvládl, teď jsem si připadal psychicky připraven, že vím co mě čeká, ale jaksi to ten kopec menší neudělalo. Zkrátka, co si budem povídat,  několikrát jsem tam málem vypustil duši. Došlo mi, že slova "odrovnat se" a "Roviny" jsou od stejnýho základu. A ono ne jenom že je to prudký, ono je to i slušně nekonečný. Cestou jsem si uvědomil, že ani tady tygr vůbec nezabral a akorát mně z něho bylo blbě. Až když jsem konečně dorazil na vrchol, tygr se probudil a já jsem si na lesy zařval. Uvolnilo se to ve mě a valil jsem, už nyní pohodovou vrstevnicovou cestou. 

Už se stmívalo a já chtěl pomoct chodičovi za sebou pomoct najít studánku. Byla k ní papírová šipka, ale radši jsem k ní přidal odrazku a šel se taky osvěžit. Sice moc netekla, ale trochu se z ní napít dalo. Pak jsem se vrátil na cestu a mířil k dalšímu Káčku u rozhledny. Denního světla ubývalo, šel jsem mezi polama a nahlas si zpíval Queeny a Metalliku. To jsou moje projevy tygra - když pořádně nezabere do noh, aspoň je to slyšet široko daleko. I ve vsi ve Vrbicích si mě poslechli, když jsem procházel, ale mně už to bylo víceméně jedno. 


K rozhledně jsem dorazil před půl desátou podle plánu, i když už toho moc vidět nebylo. Bylo tu spousta z těch, co mi utekli, holt po dlouhé době tu byla příležitost si něco dát, neboť tu bylo i otevřený bistro. Michal jen varoval, že neberou karty, ale jen hotový. Což o to, hotovej jsem byl dost, ale vody jsem se před chvílí napil, tak jsem tuto příležitost utratit vynechal. Tomu se divila Jana, protože ta byla u studánky možná trochu víc za světla a soudila, že ta studánka určitě pitná nebyla, když viděla, co tam plave za bordel. No, nějak jsem to přežil. 




Rozhledna byla sice hezká, ale výhled bych z ní docenil asi přecejen za lepší viditelnosti, neboť jsem tu měl pocit, že je vidět tak maximálně na Orlický hory na severu a jinak na nic. Ale udělal jsem jim tu zápis do knihy, jak se sluší. Zbývalo něco přes 20 km a na trase jsem byl asi 20 hodin. Vzpruhu dávala blížící se poslední občerstvovačka u Kostelce nad Orlicí. Jí předcházel sestup už s čelovkama do nížiny a ještě pár, jak to Jana nazvala, pidikopečků. Jo, ale trasoval to tu Jirka Učík, takže ty kopečky jsou tak pidi, že z nich padají lidi. Byla to zase jeho oblíbená spádnice v prachu tak, aby člověka přešly jakýkoliv pocity naděje, že už to nejhorší má za sebou. Protože tady člověk neví, co ho ještě čeká, a kdy se v lese objeví nově vykopaná propast, kterou bude potřeba překonat. Naštěstí takových překážek do kontroly už moc nebylo, dorazili jsme tam někdy před půl desátou. Tu ošéfoval přímo Jirka, takže hned zatepla schytával pochvaly na svoji trasu. Všechno zlo trasy zde ale mohutně vyvažoval skvělou nabídkou občerstvení. Až na to, že mi teda trvalo, než se břicho rozhodlo, co chce. Hlavní bylo, co chtěl můj zadek, a to byla židle. Napřed jsem jen seděl, pak jsem se i napil a pak po nějaké době i trochu najedl. Měli jsme něco přes 100 km za sebou a do konce zbývalo 17,5 km. Prej to Hanka stihla za 2:10. Výborný, když se takový zombie jako my mají porovnávat s čarodějnicí na turbokoštěti, která v poslední době vyhrává jeden závod za druhým. Turek měl jasno, dá to do 24 hodin, tj. zmákne zbytek do 3 hodin. Nastartoval nohy a my mu jen z povzdálí zafandili, ať to dá. Jana sice během pochodu taky cosi plácla o tom, že by se to dalo dát pod 24 hodin, ale teď už to dávno pustila z hlavy. To jsme si radši poseděli a občerstvili se, někteří polívkou, jiní palačinkama. Od Učíka juniora jsem si nechal zvlhčit šátek a vydal se na cestu. Jirka ovšem předeslal, že kolem 23 h, tj. za necelou půlhodinu, má přijít déšť, nějakých pár kapek, takže to zvlhčování možná nebylo potřeba. 


Někdy v 22:40 jsem vyrazil za zvuků místního koncertu. Když kapela hrála píseň Unchain my Heart, vyšlapal jsem na kopec, kde jsem to pak za zvuků Highway to Hell stylově nakopl a stíhal vzdálivší se Janu. Tu jsem potkal u Káčka Kamenec, kam se vracela a nasbírala tak metry navíc. Vylezli jsme z pole a přesně podle plánu začalo kapat. Ono těch kapek ale bylo trochu víc párů a už výhledy do dáli dávaly jasně najevo, že se blíží pořádná bouře. Naštěstí nás to hlavní minulo, slejvák z toho ale byl docela slušnej. Ovšem do jisté míry byl za něj člověk rád, protože dosud bylo furt vedro a ochlazení se opravdu hodilo. Navíc jsme měli štěstí, že když se rozpršelo pořádně, byli jsme v lese. Přecejen nechat se durch promočit někde na poli 10 km před cílem by nebyl úplně nejlepší závěr akce. I když jsem věděl, že k tomu může dojít, proti dešti jsem si nic nebral, věřil jsem, že to přijde až později v neděli. No v tom jsem se trochu sekl. Stejně tak v tom, že vydržím v nových botách bez puchýřů. Něco takovýho se mi udělalo na pravé šlapce a začínalo to být nesnesitelný, tak jsem musel zastavit a zalepit to a aspoň psychologicky to zesnesitelnit. Tím jsem Janu poslal vpřed a sobě dal zdravotní pauzu pod stromem, kde tolik nepršelo. Nějak jsem se s tím popral, šlo to blbě, náplast nedržela, ale nějak jsem na to narval ponožku a botu. Cítil jsem to jinak, ale určitě nemůžu říct, že bych tu bolest úplně odstranil. Nicméně jít se s tím nějak dalo a když už jsem měl po ruce náplasti, ošetřil jsem si i nehet na ruce, kterej mi slízal od Lazovky a rozhodl se, že se mi - s kusem živé tkáně - urve právě tady, v závěru Týnišťských šlápot. 

Déšť se stupňoval. Koukl jsem na meteoradar, abych zjistil, že by to mělo kolem půlnoci přejít, na což jsem měl asi 40 minut. Ale les, kudy se šlo, měl ještě asi 4 km, takže to dávalo naději, že déšť strávím právě tam. Přitom jsem se určitě nechtěl flákat, když už jsem udržel Janu doteď, tak jsem ji chtěl ještě před cílem dohnat. Naopak ale zezadu začalo dorážet jiný světlo. Byla to Kateřina, která taky nasazovala k cílovému trháku. Tím, jak jsme postupovali na západ, jsme šli dešti naproti a pršet díky tomu přestalo o něco dřív. To bylo štěstí, protože jsem společně vylezli z lesa na jakousi příšernou prašnou cestu, údajně koňský závodiště, po které se nedalo jít ani za sucha ani po dešti a člověk radši šel promáčet boty do pole vedle. Jen co jsem to udělal jsem málem minul Káčko - poslední před posledním přechodem Orlice. 

Dál bude popis přecejen trochu podrobnější, pro uložení vzpomínek, fotit už jsem nestíhal. Do cíle chybělo 12 km a bylo asi třičtvrtě na půlnoc. Jsa matematik, nějak jsem to blbě spočítal, že když půjdeme 6 km/h a poslední kilák poběžíme, že by se to do těch 24 h, tedy do nedělních 1:30 vlastně dalo stihnout. Co hůř, strhl jsem tím i Kateřinu a přidali jsme do kroku. Už se šlo po asfaltce a po chvíli jsme už byli v nížině u Orlice. Mně to po rovině moc neběželo, tak jsem jen turbohůlkoval ale i tak jsem Kateřině napřed trochu a pak už úplně zdrhl. Když jsem přecházel Orlici, byla půlnoc a do cíle to bylo 10,6 km. Janu jsem před sebou ale furt neviděl, tak jsem seznal, že do toho šlápla a chce to ještě stihnout. Já jsem věděl, že je to téměř nereálný, ale dokud to jde, tak půjdu. A tak jsem šel a v kopci Chlum za Česticí/ema jsem Janu dostihl. Prej ale vůbec nějaký snahy o to dojít to do 24 h nemá. Že se už plouží a mele z posledního. Nechápal jsem, jak mi teda mohla takhle zdrhnout. To mě moc nepovzbudilo, nicméně už jsem byl rozjetej vlak, kterej nešlo zastavit (dokud mu nedojde palivo). Janě jsem utekl a v sestupu k předposlednímu Káčku pod Chlumem jsem byl v půl jedné, tj. 23 h od startu. Do cíle zbývalo 7,4 km, odškrtl jsem Káčko, a vydal se na výstup zpátky. Další asi 200metrovej pidikopeček (tj. zase jedna z Olafo-učíkovských prasárniček) jsem naštěstí nějak zvládl a pak už jsem konečně mohl začít zvyšovat rychlost na rovině. Teď už i roviny s malým r byly terénem, kde jsem, nejsa běžec, zkoušel běžet. Ve vsi Rašovice jsem byl v 0:45, před sebou 6 km. To je 8 km/h ... Vzpomněl jsem si, jak jsem na konci Otrokovické stovky zdeptal Turka, když jsem posledních 12 km běžel, jenže on to nebyl úplně jenom běh a taky jsem neměl za sebou takovou nálož jako teď, takže se od toho vlastně nedalo odvozovat nic. Tak jsem se jen snažil popobíhat od odrazky k odrazce až jsem v dáli uviděl záři čelovky jednoho z chodičů přede mnou. Když jsem ho dostihl, jen jsme si ujasnili, že to do 24 hodin nestihnu, ale pokračoval jsem dál. Přešel jsem silnici a v rovném úseku za ní se objevily další čelovky, tentokrát to byl Dušan a Metoděj. Dušana jsem minule předstihl už někde u Čestic, tentokrát jsem si to nechal až závěr. Společně jsme se shodli, že to nejde stihnout. Ale nečekal jsem a vylezl jsem na poslední Káčko na písečné duně. Jakejsi odhad, co jsem si v duchu udělal, byl, že být tu do 1:10 tak je ještě jakási teoretická naděje. 


Bylo 1:10, tak jsem to zkusil. Moc velká naděje to teda nebyla, 3 km za 20 minut. Těch lesních rovinek je tam ještě několik a už jsem neměl na to souvisle běžet, tak jsem vždycky jen popoběhl a zase kráčel a takhle dál. Už jsem to vzdal, bylo 1:20 a já byl kdesi v lese. Koukl jsem na mobil a vidím, že su tak v půlce mezi dunou a cílem. Za chvíli v dáli jakási jiná odrazka, byla to dopravní značka cyklostezky, takže silnice na dohled - že by naděje? No tak jsem do toho zase zkusil šlápnout, poslední odbočka z lesní cesty kamsi na pěšinu. 1:26 probíhám kolem nově vysázeného porostu, vidím světla města. 1:27 vybíhám na parkoviště na kraji města. Jenže tady teprve začíná ta dlouhá silnice, 1:28 běžím po Družstevní, ale už to nedávám. Kašlu na to, kráčím. Vidím tam jakejsi pohyb člověka v oranžovým triku. Popoběhnu. Míra Habel, jen se pozdravíme, je 1:29 a vidím cílovej barák. Ždímám poslední turbo, ve vchodu otevřený dveře, uvnitř je volná cesta až na to, že tam stojí Turek, posledních pár mufloních skoků do místnosti, Turek uhne, nechápe, čip ke čtečce u Olafa, potlesk. Čas 23:59:58. Hotovo. Nebylo to TOP 5, ale mezi muži TOP 15, tak snad jsem v Pavlíkově vestě neudělal ostudu. Díky ještě jednou za půjčení.


Pochválil jsem Turkovi a opodál sedící Petře, jakou to vymysleli šílenost dát to 24 hodin (to byla ale kravina :) ), ale prostě jak jsem utekl Janě, tak už by mi to bez tohoto výsledku nedávalo smysl. Chvíli slávy jsem využil i k díkům Olafovi, jakou spolu s parťákama udělali trasu. Spacák se teda nakonec hodil na netriviálně dlouhou dobu, přes četné chrápače v místnosti jsem se možná i trochu prospal, i když jsem to pak ještě musel dospat doma. 

Hlavní výsledek ale byl až v neděli dopoledne, kdy v 11 h do cíle dorazil i Tomáš Zágoršek a mohl jsme tak společně oslavit naše padesátky. 


Cesta domů pak proběhla pod vedením Pavly Andrlové, která Šlápoty taky krásně zvládla navzdroy tomu, že to byla její první Olafovina. Trochu se prospala a pak mě a Turka a Metoděje zavezla do Brna.

Na závěr jsem se ještě od Radka Viziho dozvěděl, že jsem si při své padesáté účasti při CSUT udělal rekord, co do bodovýho hodnocení. Tak uvidíme co bude dál. Nabízí se otázka, jestli se nemá v nejlepším přestat...



čtvrtek 11. července 2024

Z Drahanské vrchoviny na Praděd a na Ostružnou


Grenarova stovka je pochod, jenž se chodí na Praděd z Horního Štěpánova u Brodku u Konice na Drahanské vrchovině. Akce je to organizovaná minimalisticky, kde není daná pevná trasa, pouze seznam doporučených a povinných postupových bodů a kde veškerá organizace spočívá v převozu zavazadel účastníků. Tím, že se ale vezou na všechny kontroly, je pro každého zajištěno jídlo a všechno, co si člověk s sebou nabalí. Trasu jsem si naplánoval tak, aby mi dala sto kilometrů, což znamenalo vzít nejkratší cestu protaženou mezi postupovými body a prodloužit si ji o nějakých 8 km. To mi umožnilo trasu si upravit, aby vedla minimem asfaltu a maximem zajímavých míst.


Ve čtvrtek 4.7. v 18h se houf asi 80 chodičů vydal silnicí na sever, zatímco jeden z účastníků to vzal hned od startu do kopce na východ do luk a lesů. Hned na první terénní vlně této pěkné přírodní trasy se ukázalo, jak dokonale mám připraveny hůlky. Teda hlavně jak dokonale je mám složeny. Zkušenost z předchozích pochodů mi říkala, že je třeba zkontrolovat příčný šroub/drát v upevnění pásku hole,což jsem udělal a v tom problém nebyl. K tomu, že bych měl mít problém s rozložením holí jsem příznaky neměl. Ovšem přesně tak se stalo, jedné z hůlek zajel jeden díl dovnitř a nešel vytáhnout, ať jsem se snažil jak jsem chtěl. To bych zkrátka nebyl já, aby se něco nepodělalo. 


Vyšlapal jsem na první kopec a na severu byl hned vidět náš cíl - Jeseníky i s Pradědem. Zde si člověk krásně představil, jakou štreku má před sebou. Ten člověk si ale taky hned uvědomil, že ta hůlka je celkem průšvih. Ale nebyl bych to já, abych si nějak neporadil. Muflon přece nedrží nohy před sebou, ale stojí na nich, tj. má je pod sebou. Stačí teda mít hůlku dost vysokou, aby se o ni dalo opřít shora, na což dva díly při troše dobré vůle a úpravě pásku stačily. A tak se dalo docela úspěšně zmuflonit první kopec dolů, na konec vesnice, a pak i všechny další. Překvapivě jsem se tu potkal ještě s jednou skupinou z pochodu, jejím členem byl dokonce docela mladý hoch. Nešel jsem s nima ale dlouho, neboť oni pokračovali po silnici a já jsem šel cestou optimalizovanou.



Cesta vedla přes kopec, les, pěšinama rozličných kvalit skýtající mnohá úskalí, čímž byly všudypřítomné maliny a jelikož jsem si tuto cestu zvolil sám, nebylo, kdo by je spásal přede mnou, a tak jsem břímě tohoto úkolu musel unést sám. Patřičně jsem se tak zdržel, že už jsem tím z dosahu ztratil i ostatní případné spoluchodiče. 


Sám jsem tak postupoval přes další louky, lesy, pole, vsi. Zajímavý je, že v podstatě celá trasa se udržela v jediném, a to Olomouckém kraji, tudíž v povodí Moravy. První zajímavější místo byla Sládkova skála - trempiště ve starém lomu, zatopeném (bohužel) krásně zeleně kvetoucí vodou. 

V obci Jesenec se překonala železnice a údolí Romže, což byl tak významný veletok, že jsem si vůbec nevšiml, když jsem ho překračoval. Co jsem ale rozhodně neminul, byla alej třešní (spíš bych měl napsat třešňoní) začínající hned za domovem důchodců v místním zámku. I zde jsem nabyl dojmu, že tudy přede mnou nikdo nešel, neboť dolní patra stromů byly až nehezky neorvaný a to bylo třeba napravit. Nemohl jsem se ale cpát dlouho, časový limity u povinných postupových bodů byly dost neúprosný, jakoby moc nepočítaly s tím, že se to jde, nikoliv běží, jen na limit 24h a že nejde o závod. První kontrolní bod byl ale ještě dost daleko v Javoříčku, cestu k němu jsem si zpříjemnil cestou přes místní malý a nepříliš profláklý kras. Napřed vedla cesta jen po náhorní planině s výhledy do dálky od Kraličáku až k Velké Javořině a pak, s odcházejícím denním světlem, se tu začaly objevovat první vápence a další krasové jevy jako jeskyně Průchodnice, vývěr potoka Andělíčka, skalní útvar Zkamenělý zámek a na závěr, už dávno potmě, vstup do Javoříčských jeskyní.




Na kontrolu (22 km) jsem dorazil jako jeden z posledních někdy po 22 h, patřičně se občerstvil, vzal si ze svých zásob i bundu, protože se dle radaru chystal déšť. Za vesnicí Střemeníčko jsem se ještě rozloučil s krasem u zříceniny vápenky, vstupu do jeskyně a velkolepým, avšak vyschlým Rachavským vývěrem.  Následujících asi 7 km jsem šel konečně po značce, takže jsem se už nemusel tolik obávat, zda mě cesta zavede do bahna, kopřiv či neprošlapaného pole, jako to bylo doposud na cestách, jež se v některých případech vyskytovaly pouze v mapě. Během tohoto úseku jsem došel do Měníka, kde jsem o půlnoci ještě stihl otevřenou hospodu, což bylo nutno využít k uhašení žízně a doplnění zásob - je fakt, že po stránce tyčinek a dalších pochutin tohoto typu jsem byl trestuhodně nevybaven a tudíž nucen to při každé příležitosti napravovat.


Na vršek s vyhlídkou do tmy nad Měníkem jsem dorazil už chvíli po půlnoci v pátek, 5.7., tedy na den Cyrila a Metoděje (to se pamatuje tak, že napřed sem tito dva přinesli křesťanství a až pak kvůli němu upálili Husa - obrácené pořadí by tudíž nedávalo smysl). U místní kaple zasvěcené těmto dvěma Makedoncům jsem byl ten den tedy nejspíš jako první a tuto skutečnost jsem oslavil nasazením bundy v mírném dešti. Sestupil od kaple byl na delší dobu poslední. Následovala údolní niva Litovelského Pomoraví, kterou jsem z části překonal lučními cestami poskytujícími dostatek vláhy mým botám a jejich obsahu. Promočenej jsem pak byl rád, když jsem dorazil na asfaltku v Doubravici, kde jsem poprvé za celou cestu došel nějakou skupinu, s níž jsem pak i kousek pokračoval. Bylo to ale opravdu jen na kousek, hned v další obci Moravičanech byla kontrola, tedy občerstvovačka, kde jsme se zastavili. 


Něco jsem pojedl, ale moc dlouho se mi tam sedět nechtělo, neboť zvláštností tohoto pochodu byl velký počet kuřáků, jak v řadách účastníků tak orgů, a v některých místech, jako třeba tady, mi pomohli se na kontrole radši vůbec nerozsedět a rychle vypadnout. Ale jak jsem si předem udělal plán, nepočítal jsem, že kontrolní stanoviště bude už na začátku vesnice. Moje trasa tudíž vedla zdánlivě nelogicky dál do vsi (šel jsem po ní, abych dal stovku) zatímco ostatní se vraceli a mířili kratší, zato lepší cestou na značku. Mohl jsem si ale aspoň zvenku prohlédnout zámek a poslední metry řeky Třebůvky před jejím ústím do Moravy. Dostat se k ní pak sice znamenalo další průchod mokrým neprošlapaným polem, ale jinak to samozřejmě stálo za to.  Všici se mnou přijduvší na kontrolu už teda byli dávno kdesi vpředu, ale teď už jsem byl nadobro na značce (a po pár metrech i za vodou) a tu jsem nemínil opustit po dalších 40 km. Konečně jsem do toho trochu šlápl, z pozice možná posledního jsem začal stíhat světlušky před sebou. Jednou z prvních takových skupin byla rodinka s dříve zmíněným mladým klukem. Nečekal jsem, že ještě na 40. km bude přede mnou. Ovšem jeho fotr i v tomto krásným lese, navíc v CHKO, hnusně hulil, že to smrdělo všude kolem. Tím mi dodal na tempu, a ačkoliv se tu nečekaně lezlo do kopce (kdo by to v Pomoraví čekal?), prosvištěl jsem kolem a stíhal další skupiny. Postupně jsem jich takhle popředcházel několik, až jsem se dostal do Úsova. Nevolil jsem nejkratší, nýbrž turisticky zajímavou a méně asfaltovou cestu (takže stále po značce) vedoucí kolem úsovského zámku. Byl docela zajímavej, ale v důsledku návštěvy jeho blízkého okolí jsem před sebe zase pustil některé chodiče, neznámo v jakém počtu. 


U obce Klopina, kde už se má cesta opět spojila s pravděpodobnou cestou ostatních, se začalo rozednívat. Těšil jsem se na další kontrolu v nedaleké Lipince a přemýšlel, zda je v mých silách stihnout východ slunce na Bradle, které bylo asi 2 km za kontrolou. Dorazil jsem na ni kolem čtvrt na pět (poté, co jsem v lese sešel ze značky a přes bažiny se dobrodružně dobrodil na silnici). Stejně jako i na jiných kontrolách jsem se tu potkal s dalšíma lidma, z čehož jsem si vždy udělal představu o tom, kolik lidí mám před sebou a za sebou a vždy mi z toho plynulo, že za mnou jich moc není, ovšem přede mnou jich bylo taky čím dál míň. Holt je to pochod, kde člověk nezaplatí moc, takže to jde prostě zkusit a takových zkoušičů bylo docela dost. Ale taky tu bylo dost takových, co chodí pravidelně pouze tento pochod a mají s ním už svoje zkušenosti. Mezi ně jsem rozhodně nepatřil, nicméně, když pominu své dávné návštěvy Javoříčska, Bradlo byl jeden z prvních bodů trasy, který jsem znal, neboť tudy vedla kdysi trasa Pradědovy stovky. Tehdy jsme na něj vyšlapali kdysi za ranního šera. Nyní to vycházelo podobně, že bych zde mohl stihnout východ, pokud do toho šlápnu. Tak jsem tak učinil a za 20 minut od Lipinky jsem byl nahoře. Čas východu jsem sice stihl, ale slunku se vylízat nechtělo, svým svitem ale aspoň vybarvilo ranní mraky, takže i tak bylo na co koukat.


Když jsem pak přešel kolem studánky Běžinka (s výbornou vodou) k další skále Tři kameny, slunko už pořádně svítilo a konečně jsem tu udělal pořádný fotky. Musel jsem se tu trochu pokochat přírodou, protože jsem byl moc rychlej, a to i přesto, že jsem byl úplně pomalej a v podstatě poslední. 


Pokud bych býval držel tempo a nezpomalil, byl by se mi rozsypal dokonale promyšlený plán, spočívající mimo jiné v podvečerním posezení na Ovčárně a následné cestě na Jelení studánku. Ovšem na blízké kontrole ve Václavově se ukázalo, že to celý bude nejspíš úplně jinak. Zatímco se tu orgové snažili za každou cenu udělat jasno, kdo končí a komu vezou bágly dál, já jsem se jen letmo zeptal, jak to bude s těma báglama v cíli. Nutno zmínit, že v informacích k pochodu nebylo nic o noclehu v cíli. Ony totiž žádný informace k pochodu nebyly - všechno, co jsem se dozvěděl, bylo od propagátora pochodu Filipa, kterej oznámil tuto akci na FB CSUT. Od orgů jsme na startu dostali jen seznam postupových míst s jaksi nesmyslně přiřazenýma kilometrama, který byly asi tak o 10 km nad délkou i té mé prodloužené trasy. Bylo ale zřejmé, že bágly se vezou s nama a že cíl je do 18h na Pradědu. Ovšem zde jsem se najednou dozvěděl, že bágly NA PRADĚD NEJEDOU! Co hůř, nejedou ani na Ovčárnu, ale pouze na Hvězdu. To mi bylo užitečný jak Barák proti Turkům. Určitou naději mi ale orgové dali v tom, že mi to líp vyjasní org, co bude na další kontrole, na Skřítku. Tam jsem to měl svou cestou asi 20 km. 


V půli tohoto úseku byl Rabštejn a můj dílčí plán byl dorazit tam v 10 h, kdy tam otvírá hospoda, dát si snídani a pak dorazit na Skřítka v obědočasu, než to tamní kontrola zabalí (což mělo být kolem 13h). Musel jsem ale trochu zvolnit, protože jsem z kontroly vyrážel kolem půl osmé, což je trochu brzo na 10 km. Cestou přes dědinu Třemešek jsem ještě potkal pár lidí z pochodu, za vsí jsem ale už opět pokračoval sám. Postupoval jsem krásnou krajinou už v CHKO Jeseníky a čas pak trávil focením vodopádů na Dlouhém potoce a pak výstupem dál do kopce k rabštějnské louce a turistické chatě. 


Můj žaludek lačnící po párku s chlebem se upínal k naději, že by hospoda mohla mít otevřeno třeba i dřív, zvlášť když skutečně nebylo zavřeno. Jenže kuchyně rozhodně neotvírala dřív než v 11. Jakousi naději mi dala pinglica, že by polívka mohla být kolem desáté, tak jsem si zatím šel vylézt na rabštejnskou skálu. Od minula, co jsem tu byl - už je to pár let - se změnila přístupová cesta, nejspíš tu někdo zařval a kvůli bezpečnosti se teď skála obchází a leze se na ni z jihu. Tak či tak, závěrečnej výstup po žebříku už byl stejnej jako dřív, stejně tak i výhled - jen tentokrát jsme si ho víc užil, protože i směrem na jihozápad jsem rozpoznával kopce, kudy jsem prošel.


Když jsem se vrátil k hospodě, napřed jsem asi 5 minut čekal, než tam někomu natočí pivo, pak asi 5 minut než přijde odpověď ohledně tý polívky. Odpověď pak navíc byla zamítavá, tak jsem si dal aspoň kofolu, když už jsem tam tak dlouho prostál, akorát jsem na ni vlastně vůbec neměl chuť, ale už jsem ji holt musel dopít, když už jsem tam byl. Odcházel jsem pak zklamanej a s částečně rozhozeným břichem. 


To se naštěstí trochu srovnalo cestou na rozcestí Hvězda pod Kamencem. Na ten jsem se nechystal, měl jsem totiž o metr vyšší cíl, Černé kameny, neboli nejvyšší vrchol jižní části CHKO Jeseníky, kterou geomorfologové z nepochopitelných důvodů řadí k Hanušovické vrchovině (tvarově to vůbec nesedí). K němu jsem musel po dlouhé době (a na pochodu naposledy) odbočit ze značky a vystoupit na hřebínek s několika zajímavými skalními útvary Skály, Bílé kameny, Černé kameny a Bílý kámen. Paradoxně nejvyšší místo hřebene ve výšce 956 vůbec na skále nebylo. Jeho hledáním jsem zabil asi 10 minut a opět jsem si úspěšně promočil boty ve vysoké trávě, aniž bych našel něco, co by připomínalo kótu. Lokální maximum tu jakýsi bylo, tak jsem si ho uznal za vrchol a pokračoval přes další skály dál a pak dolů na Skřítka.


Sem jsem došel chvíli po dvanácté. Dočkal jsem se zde jak vytoužené česnečky, tak nevytouženého potvrzení, že bágly skutečně na Praděd nejedou, protože se orgovi nepodařilo zajistit povolení k vývozu. A na mou žádost, že by mi bágl poslal kyvadlem na Ovčárnu vůbec nereagoval. Já měl na další den v plánu fotodokumentaci knihy na Ostružné (fotodokumentace vrcholových knih totiž byla hlavním důvodem této výpravy do Jeseníků), tak jsem teda zvážil možnosti a ukecal orga (asi to byl ten Grenar, podle nějž se ta stovka jmenuje), aby když není schopen mi vyvézt bágl na Ovčárnu, tak ať mě pak aspoň sveze autem do Rýmařova. Tak teda že jo, ale moc ochotně se netvářil (to že by se to měl snažit vyřešit on, to tu jaksi nebylo na pořadu dne...).


Zpakoval jsem se pro závěrečný úsek, pojedl a vyrazil. Teď už jsem byl zaručeně poslední, skupinu mladých chodičů z pochodu jsem pak dostihl na Ztracených kamenech. Byla to parta od Prostějova a Horního Štěpánova, s pochodem už měli zkušenosti a byli zvyklí, že na Praděd jim něco bágly vyveze a že je pak hodí ještě sveze dolů. To se tentokrát nekonalo.



Cestu po hřebeni nemá smysl jakkoliv hlouběji rozepisovat, prostě klasika po rozvodí na Pecnýho a přes Jelení studánku, kde jsem zdokumentoval vrcholovou knihu (Jelení hřbet), pak na Vysokou holi, kde jsem vyměnil tamní vrcholovou knihu za novou, a pak až na Ovčárnu. Tam jsem si ověřil, že by bývala vhodnou pro účely mých plánů, jenže org mi do toho hodil vidle. Furt mi v hlavě šrotovalo, jestli jsem to neměl vymyslet nějak jinak, ale už jsem s ním byl domluvenej, tak to holt nebudu měnit. V těchto úvahách jsem šlapal nahoru na Praděd. A spěchal jsem, protože jsem měl mobil těsně před vybitím a chtěl jsem na něm naměřit trasu. Zvládl to skoro celý (s pomocí powerbanky), zdechl až těsně před vrcholem (naměřil necelých 104 km). To jsem se stihl ještě potkat s Jirkou Hofmanem, kterak se ještě s jednou chodičkou vracejí z Pradědu dolů a snaží se do toho šlapat, aby byli do 18h na Hvězdě, protože nestíhají kyvadlo o půl paté. Nechápal jsem moc, proč to řeší, mě zajímalo v tu chvíli hlavně dorazit do cíle. To se mi podařilo někdy kolem 16:30, přesně jak jsem si naplánoval. 



Co jsem teda ale v plánu neměl, bylo, že zde nenajdu nikoho z pochodu. On tu totiž nikdo z pochodu nebyl! Mým cílem tu ale bylo něco jinýho: udělat konečně fotodokumentaci vrcholové knihy a vybrat tak novoroční prémii. K tomu jsem ovšem pořeboval foťák, tedy nabitej mobil. Nabíječku mi naštěstí půjčili u baru, chvíli jsem proto poseděl v restauraci a popíjel a nabíjel, a pak fotil a stále nabíjel. A že bylo co fotit - kniha nebyla focena jak je rok dlouhej, celkem 116 dvoustran. Než jsem dofotil, dorazili mladí Prostějováci, kteří stejně jako já nechápali, jaktože tu nikdo není. Společně jsme se zapasli do knihy a řešili, jak dolů. Bylo něco po 17h a kyvadlo v 17:30 už bylo nestihnutelný. Určitou naději dávala půjčovna koloběžek pro sjezd na Ovčárnu, ta ale už nepremávala. Takže jsme byli odkázaní na pěší sestup. Přitom jsme se snažili dovolat hlavnímu orgovi a vyjasnit si situaci. Zprvu to nebral a až když jsme byli už na cestě dolů mi zavolal zpátky a zachoval se jako totální ... no čtenář posoudí. Když jsme se ptali, co máme dělat, když nahoře  nikdo není, zdrbal mě, jak to, že ještě nejsme na Hvězdě, že tam máme být do 18. To nevím, kde vzal, když cíl byl na Pradědu do 24h od startu v 18h, což jsem mu připomněl. On mlel cosi o tom, že to neplatí, protože nedostal povolení. Tak jsem mu vysvětlil, že to přece není naše věc, načež místo, aby se omluvil, že ten závěr takhle zprasil, na mě vyhrkl "Tak a jdeš dom pěšky, nikam tě nepovezu!" Frajer, takhle to vyřešit, když něco nezvládá.


Nicméně, mě to akorát dovedlo k řešení situace. Vzhledem k tomu, že parta od Prostějova měla jakýmsi způsobem zajištěnej odvoz, domluvil jsem se s nima, že sjedou kyvadlem dolů, tam mi hodí bágl do autobusu jedoucího nahoru, kde si ho za hodinu vyzvednu. Do té doby jsem konečně mohl realizovat svůj plán: dát si na Ovčárně jídlo a sednout k fotbalu ESP-GER a dobíjet mobil. Když přijel bágl, vyzvedl jsem ho a dokoukal druhej poločas. V plánu akorát nebylo, že Němci to se Španělama minutu před koncem vyrovnají a pošlou západ do prodloužení. I tak už jsem se musel zvednout a jít. 



Šlapal jsem, teď už na těžko, zpátky na Vysokou holi. Překvapivě mě po té stovce vůbec nebolely nohy. Ještě za světla jsem chtěl dorazit na Jelení studánku a tam přespat. Jenže výhledy na zapadající slunce kdesi za Kraličákem a Krkonošema byly příliš silným magnetem, než abych si jen tak prošel hřebenovku. Fotil jsem o sto šest a přitom jsem ale o sto sedm sledoval závěr prodloužení na tom samým mobilu. Když jsem došel na Vysokou holi, drama vrcholilo a scenérie západu slunce gradovala. Frekvence přehazování režimů se zvyšovala a já nevěděl, co dál. Vše směřovalo k penaltovému rozstřelu mezi Německem, Španělskem a Králickým Sněžníkem. Vše zachránil Mikel Merino minutu před koncem prodloužení, a všichni jsme se mohli rozejít svým směrem - Španělsko do semifinále, Němci domů (což z Německa neměli daleko) a já na Jelení studánku (poté, co jsem se dokochal zapadajícím sluncem). 


V boudě u studánky bylo plno šesti lidí, navíc chrápajících, takže jsem dovnitř nelezl a zabral si jedno z mála volných míst u chaty. Pro hygienu po stovce nezbytnou posloužil vydatný zdroj studánky (pro tyto účely by se ale hodilo něco termálnějšího) a zalezl do spacáku. Protože docela fučelo a já jsem měl jen lehkej dekáč, zabalil se do něj i do všeho, co jsem našel v báglu včetně celty a překlepal noc do východu slunce, na nějž jsem spolu s dalšíma podširákovačema vstali. 


Nejhezčí výhled by býval asi z Pecnýho, ale tam jsem nešel, ovšem vystačil jsem si s Břidličnou horou - výhled byl krásnej, mimo jiné na Drahanskou vrchovinu, odkud jsem předchozí dny šlapal. Následně jsem dospal, pobalil se, udělal zápis do knihy (a spočítal, že v chatě a okolí dohromady přenocovalo asi 22 lidí), slezl do Mravenčího sedla a pak vystoupil na Ostružnou a vybral tamní prémii. Tady to nebyl jedinej cíl, na Ostružné je vždy cílem být tam, protože moc hezčích míst není. Ale o tom ostatní vědět vlastně nemusí...


Pak už jen stačilo sejít na autobus do Žďárského potoka. Měl jsem na nějakých 6 km asi hodinu, no musel jsem trochu pohnout, zvlášť s báglem a v sandálech to úplně na běh nebylo, navíc furt s jednou zkrácenou hůlkou. Až když jsem nastupoval do autobusu a chtěl ji zkrátit, hůlka se uvolnila a vzorně rozložila na tři díly, o což jsem se celou cestu snažil.